Ano, četli jste správně. Zemi hned po ropném průmyslu nejvíc zatěžuje průmysl oděvní. Všechna hnojiva potřebná pro růst bavlny, toxická barviva a jiné chemikálie, doprava z jednoho konce světa na druhý, špatné podmínky dělníků v továrnách a obrovská spotřeba vody, to všechno jsou věci, kvůli kterým se spojení fast fashion v posledních letech skloňuje čím dál víc. Jen pro představu: Kolekce v obchodech se mění zhruba každé tři týdny, na jeden kilogram bavlny se spotřebuje asi 150 g pesticidů, jedna nákladní loď vyprodukuje za jeden rok tolik škodlivin, jako 50 milionů aut, dělníci pracují až 15 hodin denně 7 dní v týdnu a dostanou za to ⅕ důstojné mzdy a na výrobu jednoho trička je spotřebováno asi 2 500 litrů vody.
Najít řešení tohoto komplexního problému není jednoduché, do jisté míry to je začarovaný kruh a přestože se na velké oděvní firmy tlačí, aby byly transparentní, zlepšovaly podmínky dělníků v továrnách a snižovaly dopad na životní prostředí, bude trvat dlouho, než se situace
výrazně zlepší.
Malé kroky ale vedou k těm větším a je tu pár věcí, co můžete udělat sami a ještě dnes. Stačí jen trochu přemýšlet o svém oblečení.
1. Mějte pořádek v šatníku
Měli byste vědět, co ve skříni máte, protože pak nebudete dělat pořád dokola ty stejné chyby - není potřeba mít deset obyčejných bílých triček, postačí vám tři a když víte, že nejste “barevný” typ, tak to žluté triko neunosíte, a to ani v létě. Nejen, že ušetříte pár korun, ale také ušetříte planetu od zbytečného odpadu. Zkuste využít jedno odpoledne k vytřídění svého oblečení nebo na to běžte pomaleji a každý den věnujte pozornost jedné poličce či šuplíku. Nejlepší je všechno oblečení vyházet na hromadu, až teprve tehdy uvidíte, kolik oblečení máte a skříň budete moct pořádně uklidit. Každou z věcí vezměte do ruky, prohlédněte si, v jakém je stavu, jestli na ní nejsou nějaké flíčky nebo dírky a především se sami sebe upřímně zeptejte, jestli vám osobně ta věc dělá radost, jestli se v ní cítíte dobře.
Pokud vám daný kousek nedělá radost, tak může být hezčí nebo dražší sebevíc, nikdy se v něm nebudete cítit dobře a zůstane tak zbytečně na dně vaší skříně. Jestli jste ho na sobě navíc neměli déle jak rok, není potřeba o něčem pochybovat.
2. Dejte starému oblečení druhou šanci
Máte v ruce menší či větší kupu oblečení, co už z nějakého důvodu nevyužijete a nevíte, co s ním? Hlavně ho neházejte do popelnice! Všechny ostatní varianty jsou lepší, než tohle, protože pouhý kilogram vytříděného oblečení ušetří 3,6 kg emisí oxidu uhličitého, 6 000 litrů vody a 0,3 kg hnojiva. To není zrovna málo že?
Staré oblečení můžete rozdat mezi příbuzné a kamarády nebo ho můžete zkusit prodat. Některé oděvy také můžete využít “na doma” nebo trička po vzoru našich babiček využít na hadříky na úklid. Nebraňte se ani tvůrčí činnosti a vyrobte z oděvů nějaký originální kousek. Na internetu najdete obrovské množství nápadů. O zbylé věci se pak postarají sběrné kontejnery, ze kterých se oblečení dále třídí. Některé putuje do second handů a na pomoc potřebným, další poslouží zase jako výplň do aut či izolace, vyrobí se z něj lepenka a podobně. Přestože i v tomto případě končí některé oblečení na skládkách (tentokrát nejspíš
někde v Africe), stále je tu velká pravděpodobnost, že zůstane ještě chvíli v oběhu. Navíc možností, jak oblečení dále využít je hromada, stačí být trošku kreativní!
3. Vypočítejte si cenu za jedno nošení
Nemusíte se bát, že si nemůžete nic koupit, abyste byli k životnímu prostředí šetrní. Jen u toho víc přemýšlejte. Zkuste si vypočítat cenu za jedno nošení. Může vám to pomoci při rozhodování, co ze svého šatníku poslat dál a co si nechat, nejdůležitější je však využít ji již při samotném nákupu oblečení. Cenu za jedno nošení spočítáte tak, že cenu daného kousku vydělíte počtem nošení. Máte doma svetr, který byl sice dražší, ale nikdy jste koupi nelitovali, protože ho nosíte neustále? Máte ho asi rok, stál vás 1000 Kč a měli jste ho na sobě asi třicetkrát. Jedno nošení vás tedy vyšlo na 33 Kč. Pak tu máte svetr, který jste ulovili ve slevách, má na sobě krásnou výšivku, ale moc se v něm necítíte, protože to není úplně váš styl. Byl zlevněný na 500 Kč a nakonec jste si ho vzali asi šestkrát. To dělá 83 Kč. Vidíte? Svetr co byl o polovinu levnější vás ve finále vyšel víc jak 2x dráž.
Už v obchodě také přemýšlejte, s čím vším danou věc můžete kombinovat. Pokud se vám bude hodit pouze k jedněm kalhotám, nejspíš ji moc neunosíte.
4. Pečujte o své oděvy
Jestliže chcete, aby vám oblečení sloužilo dobře a dlouho, nesmíte zapomínat ani na správnou péči. Čtěte informace na všitých štítcích, klidně se ptejte už i v obchodě, většinou tam také mají letáčky se všemi důležitými informacemi. Každý materiál je jiný, ale většinu lehce špinavého oblečení můžete prát na 30 stupňů. Nebojte se, že si s ním pračka neporadí, moderní pračky to zvládnou naprosto bez problémů. Pokud chcete mít jistotu, že z prádla budou odstraněny veškeré bakterie, volte raději delší program namísto těch krátkých “expresních”. Aviváž vašemu oblečení také neprospívá. Tím jak prádlo změkčuje také způsobuje postupné chřadnutí a tenčení vláken. Jestliže chcete, aby vaše prádlo vonělo, můžete použít parfémované spreje do skříně určené přímo na prádlo nebo třeba voňavá tuhá mýdla.
Nezapomeňte, že pokud o svém oblečení budete aspoň trochu přemýšlet, ušetříte nejen své peníze, ale také naši planetu před dalším odpadem a dělníkům v továrnách práci!
Věděli jste o těchto problémech? Co děláte s nepotřebným oblečením?
Text: Johana Svobodová
Foto: Shutterstock, Unsplash