Milionový levý hák
Ray Rice, hráč amerického fotbalu a útočník týmu Baltimore Ravens byl v roce 2014 ve své životní formě. Se svým týmem ovládnul slavný Super Bowl a těšil se na další sezonu, ve které chtěl týmové i osobní úspěchy obhájit.
Krátce po historické výhře ve finále však se svou snoubenkou Janay Palmer trávili noc v jednom z kasin v Atlantic City. Nad ránem se oba partneři ve značně opilém stavu silně pohádali. Jejich hádka skončila ve výtahu, kde Rice už nevydržel křik své snoubenky a přesným levým hákem na bradu ji bez jediného slova omráčil.
Jakákoliv obhajoba byla zbytečná, protože celý incident zachytila bezpečnostní kamera ve výtahu. Tyto záběry byly vzápětí k dispozici i na Youtube, a tak si o Riceovi ihned udělala obrázek také liga NFL.
Ta jej bez milosti suspendovala a na rozdíl od snoubenky, která Rayovi odpustila a dnes je již pojí svazek manželský, se NFL doposud nesmilovala. Rice od té doby občas zkouší skrze svého agenta volat týmům, kterým chybí rychlý útočník, ale marně. Vypadá to, že Rice s fotbalem nadobro skončil, a tak můžeme říct, že jedna rána ho stála miliony dolarů, o které přišel rozvázáním svého kontraktu.
Výchovný výprask a roční pauza pro Fialového Ježíše
Fyzické tresty na dětech jsou ve Spojených státech poměrně hlasitě odsuzovány. To dokládá také situace ze srpna roku 2014, kdy byl obviněn další americký fotbalista Adrian Peterson. Jeden z nejlepších útočníků, kteří kdy oblíbený sport se šišatým míčem hráli, se provinil tím, že stloukl svého čtyřletého syna větví ze stromu, kterou měl zrovna po ruce, když jej jeho potomek rozzlobil.
Všemi milovaný a obdivovaný „Purple Jesus“, oblékající od roku 2007 fialový dres Minnesoty Vikings, byl okamžitě vzat do vazby, ze které byl však po zaplacení kauce 15.000 dolarů propuštěn.
Poté však hvězdný a do té doby bezproblémový útočník stanul před komisí Národní fotbalové ligy, jejíž vrchní komisař Roger Goodell Petersona suspendoval na celou sezonu 2014 bez nároku na výplatu. V té době měl Peterson se svým týmem kontrakt na šest let v celkové výši 86 milionů dolarů.
Je možná až zarážející, jak tvrdě komise NFL reagovala na výše zmíněný čin, při kterém šlo o v Evropě ne tolik neobvyklý kázeňský trest neposlušnému synovi. Petersonův advokát uvedl v bezprostředním rozhovoru, že Adrian použil stejný trest, kterým byl v minulosti trestán jako dítě. Komisař Goodell vzal v potaz veškerá fakta, pak ale vystoupil s větou „Je to barbarské, NFL nebude tolerovat žádnou formu domácího násilí.“
Na rozdíl od Rice Peterson se k fotbalu vrátil. Roční pauza se však výrazně odrazila na jeho výkonech i peněžence.
Ruský násilník nebo vychytralá zlatokopka?
Koncem října 2013 byl z domácího násilí obviněn ruský hokejový brankář Semjon Varlamov, hájící barvy Colorada Avalanche, týmu hrající kanadskoamerickou NHL. Údajně měl v opilosti napadnout svou přítelkyni, ruskou modelku Jevgeniju Vavriňukovou, kopnout ji do hrudi a vláčet za vlasy po podlaze.
Varlamov od počátku veškerá obvinění popíral, i když tu noc byl s přítelkyní sám doma a při jeho zadržení byl opilý. Jak to ale doopravdy bylo, zatím není jisté. Soud Varlamova o tři měsíce později zprostil obvinění kvůli nedostatku důkazů. Dal tak za pravdu brankářově verzi, která popisuje Vavriňukovou jako ziskuchtivou zlatokopku. Modelka žádala po Varlamovi odškodné ve výši 27 milionů korun. Platit ale nakonec bude ona, a to za soudní a ostatní výlohy, v přepočtu částku ve výši 3 milionů korun.
Semjona podpořil také jeho klub, který gólmana nesuspendoval. Naopak, Varlamov nadále patří k oporám Colorada.
Konec amerického snu
V listopadu 2015 byl hokejový brankář Patrik Bartošák hráčem slavného Los Angeles Kings a ve svých dvaadvaceti letech čekal na premiérový start v NHL. Namísto něj ale přišla scéna jako z americké kriminálky. „Jestli mi nic neřekneš, zabiju tě,“ křičel údajně Bartošák na svou přítelkyni.
Kings mu okamžitě pozastavili smlouvu, a tak se český gólman musel vrátit zpátky do extraligy, kde nyní hájí branku Vítkovic. Vrátka do NHL si tímto incidentem pravděpodobně zavřel.
Podobný osud potkal i Patrikova spoluhráče z Los Angeles Vjačeslava Vojnova, který si po tříměsíčním vězení sbalil kufry a vrátil se zpět do ruské nejvyšší ligy.
Stále častější problém
I přes fakt, jak se především americká společnost staví k domácímu násilí, ve většině případů vyváznou známí sportovci pouze s mírnějšími tresty. Mohou si samozřejmě dovolit ty nejlepší právníky, a tak se většinou nestává, že by ve vězení trávili několik let. Výjimkou je například známý boxer Mike Tyson, který byl za domácí násilí a znásilnění odsouzen k šesti letům vězení, odseděl si však pouze tři roky.
Celá řada sportovců má v průběhu své kariéry problém s domácím násilím. Největší koncentrace těchto přečinů panuje mezi americkými fotbalisty. Ze slavných jmen uveďme třeba boxera Floyda Mayweathera, americké fotbalisty O.J. Simpsona a Randyho Mosse, basketbalistu Jasona Kidda, nebo wrestlera Steva Austina.
Není to ale pouze záležitost mužů, z domácího násilí byla v minulosti obviněna také fotbalistka reprezentace Spojených států Hope Solová, nebo krasobruslařka Tonya Hardingová.
Domácí násilí je jedním z největších problémů, který se táhne po desetiletí světovou společností a právě sportovci by měli jít svým obdivovatelům příkladem.
Text: Oliver Sálus
Foto: bigstockphoto.com