Podle posledních údajů Eurostatu bydlelo v roce 2011 s rodiči celých 50 procent Evropanů mezi 25 a 34 lety. Nejvyšší čísla vykazují jihoevropské a východoevropské národy se Slovenskem na naprosté špičce žebříčku (tam bydlí s rodiči dokonce 56,4 procent mladých). S druhým Bulharskem (55,7 %), třetí Maltou (51,9 %), s dalším Řeckem (50,7 %) a Portugalskem (46,3 %) žebříček víceméně kopíruje seznam evropských zemí s nejvyšší nezaměstnaností, popřípadě zemí, které se potýkají s nejvyššími dluhy.
PRO mamahotel
1) Žádný nájem. No neber to!
Právě peníze jsou nejčastějším důvodem, proč mladí zůstávají v domácnostech rodičů. "Bydlet u rodičů je v tomhle věku určitě výhodnější. Člověk nemusí řešit peníze, jídlo, nájem a může se soustředit raději na studium, popřípadě si za tu dobu zvládne v pohodě našetřit na svůj vlastní „nový začátek," říká například třiadvacetiletá Jana Křišťánová a přidává se i její vrstevnice Michaela Marečková: "Bydlet u rodičů je ideální, člověk čerpá zkušenosti, vypomáhá jim."
2) Mezigenerační pomoc
Často mladí zůstávají právě proto, aby rodičům doma pomáhali. Matka Zdeňka Homolky je v částečném invalidním důchodu a nemůže si najít práci, sama by tak nájem za svůj byt rozhodně neutáhla. Proto s ní Zdeněk zůstal. "Pomáháme si navzájem," zdůrazňuje. "Já bych sice z platu nájem zaplatil, ale nezbylo by mi nic."
3) Emancipované feministické "muženy"
Obecně je v Evropě daleko více mužů "mamánků" (41,6 %) než žen (24,4 %). Právě emancipované ženy totiž některé muže děsí, a proto se ti raději uchylují k osvědčeným maminkám. "Mně bydlení u maminky zcela vyhovuje - vypere, uvaří, poklidí, vyžehlí a navíc je ještě ráda, že se má o koho starat," přiznal Jiří Fajkus v diskusi na serveru iHNed. "Já zase přispívám na domácnost, jezdím s ní po nákupech, co je potřeba, opravím, zařídím. Zkrátka dokonalá symbióza. Která moderní emancipovaná feministická mužena by mi takový servis poskytla?"
Na druhé straně žebříčku, tedy na straně samostatných mladých lidí od rodičů dávno vystěhovaných, stojí nejvyspělejší země Evropy, především Skandinávie. Nejsamostatnější jsou mladí v Dánsku (jen 1,9 % tam zůstává doma s rodiči), Švédsku (4,1 %), Finsku (4,1 %), Nizozemsku (9,7 %) a ve Francii (11,6 %).
PROTI mamahotelu
1) Partnerka či práce
Zatímco v minulosti nebylo výjimkou, že muž přivedl do rodinného příbytku i manželku, dnes už u maminek zůstávají zpravidla jen muži svobodní. Vznikne-li potřeba navázání nového svazku, muži rodné hnízdo chtě nechtě nakonec opouštějí. Stejnou jiskrou pro osamostatnění je také zaměstnání. "Mně se osvědčily obě varianty bydlení," říká Michael Bereň. "Pokud si však člověk v našem věku vydělává, je asi lepší bydlet sám - hlavně když mají rodiče menší byt." Pravidelný výdělek je jednoznačným impulsem pro vystěhování také pro Janu, která jinak fandí bydlení u rodičů. "Pokud člověk pracuje, tak už asi není důvod, proč bydlet u rodičů," podotýká.
2) Mezigenerační pomoc
Mezigenerační pomoc může být také důvodem, proč se od rodičů odstěhovat. Prostě a jednoduše: ulehčit jim. Pokud totiž mládě vylétne z hnízda, rodiče už nemusejí živit krk navíc, nemusejí počítat každou korunu, aby vyšlo na každého, nemusejí chodit dřít do fabriky přesčas, aby mohli zaplatit vodu, elektřinu a plyn pro tři či více lidí. Mohou si dát konečně pohov, z ušetřených peněz si dojet na dovolenou (a že na dovolené nebyli už léta letoucí), mohou si koupit novou troubu nebo vysavač nebo konečně nechat opravit pračku, která už léta prádlo spíš mele než pere.
3) Soukromí
Věc naprosto nejdůležitější. Tím, že se člověk odstěhuje od rodičů, získává také nesmírné soukromí. Nikdo ho nehlídá, nikdo se neptá, proč přišel domů tak pozdě a proč to z něj táhne jako z hospody čtvrté cenové kategorie. Nikdo pořád dokola nezpochybňuje jeho soukromá nebo pracovní rozhodnutí a nesnaží se ho stále ještě dodatečně vychovávat. A to je – máte-li matku jako já – obrovská výhoda.
Text: Markéta Paráčková