Digitální nomádství, aneb jak spojit zážitky, cestování a práci

Digitální nomádství, aneb jak spojit zážitky, cestování a práci

Toužili jste někdy po neomezených možnostech cestování, bez toho aniž byste museli mít nějak extra našetřeno ani opouštět své zaměstnání? Láká vás poznávání nových míst a možností? Nevydržíte dlouho na jednom místě? Jestliže jste alespoň jednou kývli, mohlo by právě pro vás být digitální nomádství ideální volbou.

Digitální nomádi se vyznačují tím, že cestují a zároveň u toho zvládají dělat svou práci. V praxi to funguje tak, že si sbalíte jen ty nejnutnější věci. Zásadní je mít notebook a dobré připojení k internetu a můžete směle vycestovat. Není to ale jen tak jednoduché, měli byste se předem připravit na pár nezvyklých situací, které mohou nastat.

Pojištění a rezerva

Dříve než vyrazíte je potřeba mít určitě nějakou finanční rezervu, nejen na zaplacení cesty, ale i pro případ ‚nouze‘, kdyby se vám např. přihodil nějaký vážnější úraz, a vy jste museli narychlo odcestovat zpět do domoviny. Také je třeba mít mobil a připojení k internetu. Čeští operátoři si účtují za internet v zahraničí obrovské sumy, proto si raději kupte zahraniční sim kartu. Dá se pořídit už od 10 eur a můžete se pak připojit k síti takřka kdekoliv. Pak je určitě také na místě mít cestovní pojištění. Pokud cestujete v rámci zemí EU a máte kartičku pojištěnce, na nějaké léčebné výlohy sice nárok máte i bez pojištění, ale každá země to má nastavené jinak, proto doporučujeme si udělat i pojištění. Nikdy nevíte.

Foto: Studenta

Práce v zahraničí? Ale jistě, že to jde

Samotné vycestování a vybrání si destinace není až tak složité. Horší je to se samotnou prací. Ideální je pro podnikatele na volné noze - IT, grafiky, kreativní umění, online marketing či třeba novináře. Pokud nezastáváte žádnou z těchto pozic, kvůli cestování jste si vzali volno, nebo jste se rozhodli jet na vlastní pěst a rádi byste si něco přivydělali, čtěte dál. Možnost vydělat si na cestách není nemožná. Pojďme se společně podívat na způsoby vydělávání, které nejsou složité a zároveň jsou přímo spjaté s cestováním.

Dá se vydělávat opravdu různými způsoby

Můžete např. začít blogovat o svém cestování. V dnešní době bloguje snad každý, takže se nebojte se do toho také pustit. Na internetu je spoustu návodů, jak si vytvořit webové stránky. Můžete zde publikovat své fotky, videa a popsat své zkušenosti a zážitky. Vydělávat můžete pomocí umístěných reklam.

Víte, že české studenty láká život v zahraničí nejen na dovolenou? A jak sami digitální nomádi popisují tento způsob života? Za všechny cestovatele a nomády jsme podrobně vyzpovídali Adama Marčana. Přečtěte si!

Pokud k psaní nemáte daleko, baví vás a ještě k tomu máte cit pro psaní, piště články nebo reportáže o vašem cestování. Můžete je pak nabídnout různým online médiím či magazínům. Nebo je můžete přímo zaslat portálům, které se specializují na články o cestování, např. cestovatel.cz nebo hedvabnastezka.cz. Odměna za jeden článek se většinou pohybuje mezi dvěma sty až šest seti korunami.

Další ze způsobů, jak si vydělat na cestách je mimo jiné fotit na zakázku. Ačkoliv nejste profesionální fotograf a ani nevlastníte nejnovější zrcadlovku s nejmodernějšími vymoženostmi, přesto se můžete pokusit své fotografie nabídnout buď konkrétní společnosti, nebo nějakému online médiu. Jak ostatně dokládá Martin Rosulek na webu digitalninomadstvi.cz, který na svých cestách potkal korejce, co si právě fotografováním na zakázku přivydělával.

Jestliže ani jedna z těchto možností pro vás není to pravé ořechové, ale zato ovládáte výborně alespoň jeden světový jazyk, máte o přivýdělek postaráno. Můžete začít dělat překladače, nebo doučovat někoho, kdo by si rád vylepšil svůj jazyk. Také, máte-li certifikát, můžete zkusit učit v jazykové škole.

Foto: Studenta

Klid na práci? Sdílejte kancelář

Pokud už máte svoji ‚profesi‘ na cestách vybranou, ale zjišťujete, že práce z domova nebo v kavárně vám nevyhovuje a raději byste uvítali pracovní prostředí, můžete mít tzv. shared office. Co to vlastně je? Vy a dalších pár lidí, se kterými se domluvíte, nebo k vám někoho přidělí, můžete mít sdílenou kancelář. Např. na Bali tento způsob sdílených kanceláří je již zaběhnutý a dá se sehnat již od necelých 1500 korun měsíčně. Podrobnější informace si můžete přečíst na www.balivirtualoffice.com.

Pokud máte obecně z digitálního nomádství strach, nejste si jisti, jak všechno funguje, a rádi byste uvítali nějakého pomocníka na vašich klikatých cestách, můžete si pořídit knihu speciálně zaměřenou na digitální nomádství. Prozatím je dostupná v angličtině. Objednat si ji můžete zde www.digitalnomadbook.com. Pokud váháte, můžete si na stejném webu přečíst prvních 40 stran z této knihy zcela zdarma.

Text: Marie Mrázová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější