1. Bydlení
Na prvním místě samozřejmě bydlení, a to s velkým vykřičníkem. Chceš bydlet na koleji? Nebo v bytě? Na chodbách koleje jsou občas pořádné pařby, ale možná ti bude chybět soukromí. Pokud chceš do bytu, sežeň partu kamarádů, abyste se mohli podělit o nájemné. Na měsíc ti to pak možná vyjde levněji a navíc nebudeš nikomu muset ukazovat kolejenku.
2. ISIC karta
ISIC karta je pro studium nezbytná. Nejen proto, že slouží i jako kreditka na obědy do menzy. Je to tvůj nový mezinárodní identifikační průkaz, který ti přinese mnoho studentských slev jak u nás, tak v zahraničí. Pokud už ISIC máš, nezapomeň si ho s platným školním kuponem zase o rok prodloužit.
3. Tramvajenka
Do školy, ze školy a hlavně do klubů je třeba se nějak dostat. Může se stát, že tramvajenka nebude nutná, pokud se ale chystáš do školy ve větším městě, jako je Praha, Brno, Ostrava nebo Plzeň, tak se bez ní neobejdeš. Jsou to sice výdaje, ale dopravní podniky poskytují studentům s průkazem slevu na jízdné, takže proč toho nevyužít?
4. Průkazka do knihovny
Do knihovny odteď chtě nechtě musíš. Proto je dobré si zařídit průkazku, aby sis mohl/a kdykoliv vypůjčit vše, co budeš potřebovat. Roční poplatek se většinou pohybuje v řádech desítek korun, takže žádný vítr v peněžence!
5. Oranžový průkaz studenta na slevu na jízdném
Není zbytečnějšího výdaje než placení plného jízdného do školy a zpět domů! Oranžovou průkazku, která ti zajistí výraznou slevu na jízdném jak v autobusech, tak ve vlacích, si koupíš za jednu korunu na nádraží. Na studijním oddělení ti na ni dají razítko a pak poputuješ zpět na nádraží, kde ti za padesát korun průkazku potvrdí. Nezapomeň na průkazovou fotografii.
6. Mapa města
Pokud nebydlíš od školy přes ulici, vyplatí se ti pořídit si mapu. Vepiš si do ní názvy zastávek MHD, nejbližší drogerii, lékárnu, supermarket a polikliniku, popřípadě ještě studentské podniky, kam pravděpodobně často zalezeš po škole.
7. Dobré boty
Ve větších městech se většinou hodně přechází mezi budovami. Není nic horšího než si vyšlápnout ven v čerstvě koupených jehlách či placatých mokasínech. Pro začátek tedy zapluj do pohodlných bot, ve kterých si bez problémů oběháš všechny nezbytnosti.
8. Připojení na internet
Jestli se stěhuješ na kolej, zjisti si přístupová hesla a případné extra poplatky. Pokud nebudeš mít přístup na wi-fi, podívej se po datovém kabelu.
9. Blok/g
Po prvním semestru se možná spokojíš s poznámkami spolužáků, ale alespoň začni sám/sama. Pro někoho je snazší datlovat do notebooku či tabletu, někdo se zase neobejde bez papíru, tužek a zvýrazňovačů. A když si vytvoříš vlastní blog, budeš moci o svém novém studentském životě psát deník, vkládat fotky, psát recenze na podniky, které navštívíš, nebo i na učitele. Je to zábava!
10. Facebook
Jasně, určitě máš už dávno vlastní profil. Nicméně bys měl/a začít sledovat nějaké nové stránky s tipy na akce, studijní pomůcky, knížky nebo s články, kterými se můžeš inspirovat. Můžeš začít třeba stránkami Studenta.cz a Studentský život.
Text: Jana Samšuková