Debata

Debata k Proměnám českých (post)uhelných regionů: Co bude s českým pohraničím?

Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj jsou po všech stránkách poznamenané těžbou. Dnes se snaží zvednout z popela a každý při tom čelí jiné výzvě. Jak se s ní poperou? V jakém ohledu si mohou pomoct? A spojil je podobný osud natolik, že táhnout za jeden provaz? Na to a další jsme se zeptali klíčových osobností regionů.

Z Ústeckého kraje jsme vybrali jednu z nových radní Ivu Dvořákovou. Její cíle a priority jdou ruku v ruce s tím, co jsme i my zhodnotili jako kámen úrazu regionu, a sice revitalizaci vytěžené krajiny. Jako nejlepší řešení se jeví jámy zalít vodou a vrátit tak do krajiny život. Jenže to není tak jednoduché.

Online debata webu Studenta.cz o situaci a vyhlídkách mladých lidí ve třech nejchudších českých krajích k celoročnímu projektu Proměny českých (post)u | Video: Tomáš Cetkovský |  28:59


"Zajišťuji společně s odborníky rozšíření ochrany cenných přírodních území v našem krásném kraji. Společně s odborníky také nyní prověřuji účelnost stávajících dotačních programů v oblasti životního prostředí a zemědělství. Zde bych ráda zvýšila podporu například pro ekologicky šetrné zemědělství," popisuje své cíle Dvořáková. V rámci debaty se dozvíte, jak bude kraj postupovat a co mu aktuálně stojí v cestě.

Za Karlovarský kraj promluvil Vojtěch Franta, zastupitel a místostarosta Mariánských Lázní. Mimo jiné nás zajímalo, jak Karlovarsko bojuje s tak trochu historicky předurčenou vykořeněností obyvatel. Někteří odsud totiž utíkají a další se o budoucnost pohraničí moc nezajímají.

Celoroční projekt Proměny českých (post)uhelných regionů

Tým redakce Studenta spolupracoval za podpory Evropské unie a mediálního domu Economia na celoročním projektu o realitě bývalých uhelných regionů. Nevycházel přitom jen z obecně známých představách a klišé, které se krajů drží, naopak si dal za cíl přinést objektivní informace založené jak na názorech odborníků a vedení měst, tak na osobní zkušenosti přímo z míst. Z návštěv Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje pak vznikly speciály, ve kterých najdete ucelený pohled na nejpalčivější problémy toho kterého regionu. Součástí bylo i natáčení podcastu a v neposlední řadě taky online debata streamovaná na facebookové stránce Studenty 8. dubna 2021.

"Myslím, že se máme málo rádi, že nejsme hrdi na své domoviny, na svá města, představitele, že často chceme pryč. Já jsem chtěl zpátky a snažím se město natolik zatraktivnit, aby dokázalo přesvědčit k návratu i ostatní. A právě toto by mělo být cílem celého kraje," pojmenoval problematiku, a vlastně i řešení, Franta. Více se dozvíte v debatě.

Ivo Vondrák, hejtman bodrého Moravskoslezska posloužil jako arbitr třetího (post)uhelného kraje. Právě tento region je v modernizaci nejdál. Ale zdaleka ještě nemá hotovo. Na druhou stranu, dalším dvěma krajům může poskytnout cenné pohledy na věc. Při debatě bylo patrné, že vedení krajů má v úmyslu spolupracovat, táhnout za jeden provaz a vzájemně si radit. Na přetřes ale přišly, a to primárně z řad diváků, i plány na špatný stav ovzduší.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější