Krevní plazmu nelze nijak vyrobit, jejím jediným zdrojem jsou právě dárci. Plazma je přitom důležitou součástí celé řady léků, které zachraňují životy pacientů s poruchou srážlivosti krve, ale i při dalších onemocněních.
Darovat krevní plazmu je však potřeba opakovaně
Proč, ptáte se? Po prvním odběru se totiž z plazmy odebírají vzorky, které putují na virologické testování proti virům žloutenky, HIV nebo syfilidu, poté je plazma šokově zmrazena na teplotu -25°C a uložena v mrazícím zařízení.
Teprve po opakovaném negativním vyšetření, tedy při druhém odběru, je plazma převezena k výrobě celé řady léků zachraňujících lidské životy. V rozmezí 90 dnů je tedy třeba provést alespoň dva odběry od jednoho dárce, aby bylo možné postoupit plazmu k dalšímu zpracování.
K čemu se plazma využívá?
Krevní plazma je využívána především na léčbu hemofilie, poruchy srážlivosti krve. Její léčivé bílkoviny jsou ale účinné i při léčbě nemoci plic, jater, popálenin, závažných chirurgických zákroků, kousnutí zvířetem, či při transplantaci orgánů.
Podívejte se na zajímavá čísla spojená s odběrem krevní plazmy:
- více než 1000 odběrů může být potřeba k léčbě jednoho dospělého pacienta
- více než 1200 odběrů plazmy je třeba na léčbu jednoho pacienta s hemofilií
- více než 130 odběrů plazmy je potřeba na léčbu jednoho pacienta s primární imunitní nedostatečností (zvýšená náchylnost k infekcím).
- více než 900 odběrů plazmy je potřeba na léčbu jednoho pacienta s ALPHA-1 (Vrozený deficit alfa-1-antitrypsinu je geneticky podmíněná choroba. Nejvíce postihuje plíce a játra)
A jak odběry probíhají?
Po provedení vpichu se nejprve odebere vzorek krve na laboratorní vyšetření krevního obrazu, poté se napojí k odběrové jehle jednorázová sterilní souprava pro odběr krevní plazmy. Vše je napojeno na centrifugu, která odstředí jednotlivé složky krve – červené a bílé krvinky, krevní destičky a právě plazmu.
Oddělená plazma je odváděna do plastového vaku a ostatní krevní složky jsou vraceny zpět do krevního oběhu. Objem odebrané plazmy se pohybuje v rozmezí 705 až 855 ml. Celý proces je pochopitelně zcela bezpečný a trvá přibližně 45 minut.
Kdo se může zúčastnit a kde darování probíhá?
Darování krevní plazmy se může zúčastnit každý člověk ve věku od 18 do 65 let s tělesnou váhou nad 52 kg, který je ochotný podstoupit vstupní lékařskou prohlídku a věnovat 45 až 60 minut svého času a pomoci tím záchraně lidských životů.
Darování zajišťuje organizace Unicaplasma se sídlem nad stanicí Hradčanská pražského metra A. Ta je svým dárcům nesmírně vděčná a náležitě se o ně také stará. Kromě kompletní lékařské péče během zákroku se můžete těšit na drobné dárky, občerstvení a pro prvodárce je připravena i finanční odměna.
Zamyslete se, co může být vhodným vánočním dárkem pro pacienta s jednou z výše zmíněných chorob a darujte krevní plazmu ještě letos. Pro více informací navštivte www.unicaplasma.cz.
Text: Oliver Sálus
Foto: unicaplasma.cz