Couchsurfing na Balkáně: málo gaučů a nebezpečí na každém rohu!

Couchsurfing na Balkáně: málo gaučů a nebezpečí na každém rohu!

O projektu Couchsurfing jsme psali už několikrát. Dozvěděli jste se jak tohoto skvělého projektu využívat a přijít si tak během svých cest nejen na ubytování zdarma, ale především na hromadu zajímavých zážitků a dobrodružství. Najít bezva hostitele v západní a jižní Evropě nebývá problém. Jak je to však s takovým couchsurfingem na Balkáně? Seženete i tady volný gauč?

Zatímco v západní Evropě najdete pravděpodobně vhodného hostitele během několika málo hodin, na Balkáně rozhodně počítejte s tím, že sehnat volný gauč může trvat dny až týdny. Hostitelů je zde v porovnání třeba s Francií či Itálií opravdu pomálu. Jestliže ve francouzském Bordeaux najdete 1831 lidí ochotných poskytnout vám svůj gauč, v hlavním městě Makedonie, ve Skopje, je to jen 294, tedy přibližně šestkrát méně, a to i přesto, že má Bordeaux dvakrát méně obyvatel než Skopje!

Co se balkánských států týče, nepočítáme-li Řecko, nejlépe se vám bude hledat gauč asi v Chorvatsku, kde je v hlavním městě 1293 hostitelů, nejhůře vám to pak půjde pravděpodobně v Kosovu – v Pristině naleznete 90 lidí zapojených do projektu couchsurfing.org, z nichž pouze 29 je ochotno nechat vás u sebe doma přes noc.

Foto: Studenta

Málo cestovatelů, málo gaučů

Důvody, proč není couchsurfing na Balkáně příliš populární může být hned několik. Prvním z nich je samozřejmě nízká informovanost místních obyvatel. Média se tady problematice cestování věnují jen zřídka. Navíc je zřejmé, že vzhledem k neustálým konfliktům v některých zemích Balkánského poloostrova zde lidé z finančních důvodů necestují tak, jako lidé ve zbytku Evropy, tudíž vlastně ani tyto informace nepotřebují a nevyhledávají.

Dalším velkým důvodem je pak povaha místních lidí. Obecně lze říci, že léta válek z obyvatel Balkánu učinilo lidi opatrné, nedůvěřivé a bojácné. Z vlastní zkušenosti mohu jen potvrdit, že například v severozápadní Makedonii je cítit neustálý konflikt mezi Makedonci a Albánci. A na místních je toto napětí opravdu znát.

Foto: Studenta

Váha slova „děkuji“

Jestliže však budete mít štěstí a podaří se vám tato poněkud uzavřená povaha místních lidí zdolat, čeká vás zajisté spousta příjemných zážitků. Jakmile „prolomíte ledy“ a získáte si alespoň lehkou důvěru místních, budou vám rádi vyprávět své životní příběhy a zkušenosti s válkou, které jsou často velice dojemné. Navíc se zde setkáte s velkou pohostinností a ochotou, aniž by od vás místní očekávali jakýkoliv projev vděku.

Když jsem ve Skopje poděkovala za milé pohoštění, které pro nás náš hostitel připravil, s vážnou tváří mi sdělil: „Za takové věci mi neděkuj. Kdybych ti zachránil život, řekla bys mi úplně stejné ‚děkuju‘! A láhev piva se se životem přece nedá srovnávat.“ A tak zde byly najednou potlačeny veškeré principy slušného chování, které se mi maminka celé dětství pokoušela vštípit. :-)

Foto: Studenta

Je Balkán bezpečný?

Možná máte pocit, že Couchsurfing na Balkáně může vypadat až příliš dobrodružně. Je to skutečně tak, i když i zde je třeba srovnávat mezi jednotlivými zeměmi. Zatímco v Chorvatsku se zdá být relativně bezpečno, v Kosovu či Albánii je nutné dbát zvýšené opatrnosti. V taxíku s vámi občas jednají tak, jako by jejich jediný zájem byl váš únos a následný odprodej na kdovíjaké účely, a proto možná není Couchsurfiing v zemích neustálých konfliktů a střetů tou pravou volbou. Obzvláště když máte možnost přespat za směšných 6 Euro v hostelu a s místními se sejít třeba jen na procházku městem, popřípadě domluvit nějaký společný výlet.

Eva Tročilová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější