Nevíte si rady, každý vás posílá jinam. Jste zmatení a zoufale otáčíte mapou. Když se dostanete téměř po dvou hodinách do hostelu, nemáte už ani chuť jít si užívat večerního velkoměsta a únavou vyčerpáni padnete do postele. Tohle se vám s couchsurfingem opravdu nemůže stát.
Rozhodně ne v Itálii. Téměř všichni naši hostitelé na nás čekali na nádraží a po milém přivítání z nás sundali krosny a autem dopravili k sobě domů. Po příjezdu nám dopřáli vysněnou sprchu a krátký odpočinek, zatímco oni připravovali speciality italské kuchyně. Při společné večeři, ke které byli mnohdy přizváni i přátelé našich hostitelů, jsme se dozvěděli vše o místních zvycích a tradicích, vyslechli mnoho vtipných historek a dostali hromadu užitečných rad. Často se stávalo, že jsme strávili večer nad rozloženou mapou a se zaujetím poslouchali naše hostitele, kteří se rozplývali nad krásami své země a zahrnovali nás tipy na výlety.
Každý den jinde
Podnikat couchsurfing po jižní Evropě uprostřed hlavní sezony ale není úplně snadné, obzvláště pokud si nejste jisti, kde přesně se budete v horizontu dvou dnů nacházet. Základním pravidlem je mít s sebou na cestách notebook a pokud možno získat alespoň dvakrát denně přístup k internetu. Každý den vás totiž čeká hledání vašich příštích hostitelů (prostřednictvím www.couchsurfing.org) a následné rozesílání žádostí o gauč. Pokud se zrovna nacházíte ve velkých městech, nebudete mít s internetem problém – McDonaldů, Quicků a jiných fastfoodů, které nabízejí připojení k internetu zdarma, se vždy najde ve městech jižní Evropy dostatek, a navíc zde můžete vysedávat, jak dlouho chcete.
Vždy buďte online!
Problém může nastat v malém městě, vesnici nebo menším kempu mimo civilizaci, kde se internetové připojení hledá těžko. Naplánujte si tedy raději vaši cestu dopředu a rozešlete co nejvíce žádostí na více dní dopředu. Jakmile máte internetové připojení, využijte toho. Zkuste kontaktovat lidi, kteří jsou právě online a s velkou pravděpodobností vám odpoví ihned. Nenechte se odradit prvními deseti negativními odezvami. Buďte trpěliví, piště milé a osobní žádosti a snažte se přesvědčit své potencionální hostitele o tom, že právě vy jste osoba, se kterou by se chtěli setkat. A jakmile seženete svůj gauč, pokuste se získat od vašich hostitelů jejich telefonní číslo pro případ, že byste už neměli možnost se s nimi spojit mailem.
Náhradní plán
Připravte se na to, že většina z odpovědí na vaše žádosti bude v letní sezoně často negativní, neboť hostitelé, které žádáte, u sebe buď nechávají v danou chvíli jiné cestovatele, nebo si užívají prázdnin a sami někde cestují. V Itálii jsou hlavní prázdniny v srpnu a v tomto období je zde téměř nemožné gauč sehnat, a tak si pro jistotu vytipujte i nějaké ty kempy, hostely a studentské ubytovny. Naopak třeba ve Francii jsme s nalezením gauče problém neměli, neboť mnoho našich hostitelů bylo plně pracovně vytížených nebo dokonce v důchodu, a trávili letní prázdniny doma. Hledáte-li tedy gauč uprostřed letní sezony, máte větší šanci spíše u ne-studentů.
V případě, že gauč neseženete ve velkých městech, zkuste obeslat hostitele, kteří bydlí na periferiích nebo v okolních menších městech. Bydlet 30 km od Říma se zdá možná na první pohled jako nevýhoda, nakonec ale zjistíte, že vás to vyjde stále levněji než ten nejlevnější hostel v Římě (který je mimochodem pravděpodobně také plně obsazen :-)). Ať už máte vlastní auto, InterRail jízdenku na vlak, nebo cestujete stopem, vždycky se odtud do města přepravíte snadno a rychle. Navíc můžete mít štěstí a svézt se ráno s vaším hostitelem, který možná sice nebydlí ve velkoměstě, ale s velkou pravděpodobností tam denně dojíždí za prací.
Eva Tročilová