Co vše se dá u nás studovat? Budete se divit!

Co vše se dá u nás studovat? Budete se divit!

Váháte, zda jste se s volbou vysoké školy rozhodli správně? Pokud vás tradiční a oblíbené obory nepřesvědčily, vyberte si jeden z těch méně obvyklých. Podívejte se s námi na přehled nejbizarnějších oborů na českých vysokých školách. 

Cesta většiny čerstvých maturantů vede po absolvování střední školy na jednu ze čtyř tradičních pražských univerzit. Vysokých škol a především studijních oborů, ať už se zaměříme na státní či soukromé univerzity, je na českém území opravdu přehršel.

Proto se mnozí uchazeči o studium spokojí s prvním lepším oborem, jenž je alespoň z části zajímavý a má zvládnutelné přijímačky. Méně známé a poněkud bizarní studijní obory tak zůstávají v pozadí a ne všichni na ně narazí. Pojďme se nyní podívat na ty nejzajímavější z nich!

ČZU kreativita nechybí

Česká zemědělská univerzita v Praze nabízí vysokoškolské vzdělání v opravdu netradičních oborech. Hlavní výhodou je především jejich úzké zaměření a následné uplatnění. Napadlo by vás stát se například vystudovaným trávníkářem?

Studenti v oboru Trávníkářství se zaměřují na projektování technických, okrasných či hřišťových trávníků a profilují se v disciplínách botaniky, agrochemie či pedologie. K získání dobře placeného místa v tomto oboru, případně pro start vlastního podnikání je to ideální volba.

Foto: Studenta

A co další obory? Zemědělství tropů a subtropů vás připraví na odbornou činnost v zemích tropického a subtropického pásma. Na bakalářské studium navazují dva roky magisterského, kde dochází k úzké specializaci spojené s rozvojem tropického venkova, atp. Dalším zajímavým oborem je pak Technika a technologie zpracování odpadů, nebo Rostlinolékařství.

Zajímá vás obuvnictví?

Další jedinečný obor najdeme na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Obuvnická a galanterní technologie a hygiena obouvání, jak zní přesný název studijního oboru, naučí studenty konstrukci, design, ergonomii a navrhování obuvi. Mimo to bude absolvent ovládat hodnocení jakosti, management kvality i zásady řízení obuvnické výroby. A co je nejlepší? Přijímací zkoušky jsou prominuty, a tak se na tento obor můžete hlásit jen na základě známek ze střední školy.

Chtěli byste raději do Brna?

Mendelova univerzita v Brně svou moravskou náturu nezapře. Co by to totiž bylo za Moravu bez vína. Protože vinařů není na tomto území nikdy dost, je třeba si mladou generaci náležitě vychovat. Z toho důvodu brněnská univerzita nabízí zajímavý obor Vinohradnictví a vinařství.

Foto: Studenta

Jak vypěstovat kvalitní a chutnou vinnou révu a především jak z ní vyrobit oblíbený lahodný mok, se dozvíte na Zahradnické fakultě. Pokud vás nechytlo téma, rozhodně vás zaujme forma! Druhý a třetí rok bakalářského studia totiž probíhá přímo na vinicích, kde je vyučujícími povoleno a dokonce i doporučeno pravidelné ochutnávání vína. Stále váháte?

Magistr erotiky? Možná později

Jednoznačně nejzajímavějším a zároveň nejbizarnějším studijním programem se ale v posledních letech mohla pyšnit jakási Erotická akademie ve Zlíně. Uchazeči o studium si mohli vybírat mezi obory Erotika a mezinárodní vztahy, Ekonomika sexu, Muži versus ženy nebo Sex léčí. O nově vznikající akademii informovala na serveru zlin.cz redaktorka Jana Pravdová. Rektorem Erotické akademie pochopitelně nemohl být nikdo jiný než sexuolog Radim Uzel.

Bohužel či bohudík, jednalo se pouze o poplašnou zprávu. Tímto trefným fórkem redaktorů zlínského webu se však nechala zlákat celá řada zájemců o studium. No schválně, jak by se vám líbila taková vysoká škola?

Foto: Studenta

Narazili jste na zvláštní předměty?

Kromě zajímavých oborů narazí studenti českých vysokých škol také na poněkud netradiční předměty. Tady je pár z nich:

Asterix a římské hry (FF UK), Bond, James Bond (FF UK), Zábava v televizním vysílání (FSV UK), Sex na jihočeském venkově v raném novověku (FF UK), Proměny intimity a lásky v moderní společnosti a sociologie (FSV UK), Uměnovědný biograf (FF MU), nebo Proč Harry Potter (FF UPCE).

Ať už se rozhodnete pro studium netradičního oboru, nebo zvolíte některou z oblíbených fakult UK, ČVUT, ČZU či VŠE, držíme vám palce! Vysokoškolský život je jednou z nejkrásnějších etap života, proto je potřeba si ji náležitě užít!

Text: Oliver Sálus

Foto: pixabay.com

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější