Oči místo počítačové myši
Pokud chceme na počítači na něco kliknout, jednoduše pohneme myší a prstem zmáčkneme příslušné tlačítko. Ne všichni ovšem mohou rukama hýbat. Vědci z katedry kybernetiky ČVUT proto vyvinuli systém MEMREC, díky kterému můžou počítač ovládat i lidé s tělesným postižením. A jak přístroj funguje? Kamera umístěná na brýlích snímá pohyby očí, které kopírují pohyb myši. Pokud chtějí lidé na něco kliknout, stačí alespoň na jednu sekundu mrknout.
Samodofukovací pneumatiky
Česká společnost Coda Development vynalezla samodofukovací systém SIT (Self Inflating Tire), díky kterému se pneumatika v případě potřeby sama dofoukne během jízdy, aniž by řidič musel cokoliv udělat. Technologie fungující na principu peristaltické pumpy využívá k automatickému dohuštění rotaci pneumatiky a vzduch kolem ní.
Cigareta na uklidnění? Omyl!
Lékaři z pražského Centra pro závislé na tabáku sledovali skoro čtyři tisíce pacientů závislých na kouření. Před zahájením odvykací léčby byl pomocí Beckovy sebeposuzovací stupnice zjištěn jejich psychický stav, který byl lidem po vyléčení ze závislosti přezkoumán. Výsledky ukázaly, že u lidí, kteří před začátkem léčby trpěli depresí, došlo rok po úspěšné abstinenci k poklesu příznaků této psychické nemoci. Častý mýtus, že kouření zlepšuje psychický stav, je tak tímto průzkumem vyvrácen.
Sněhové řetězy snadno a rychle
Pokud jste někdy za tmy, v mrazu a v příšerné vánici nasazovali holýma rukama sněhové řetězy, proklínali jste nejspíš úplně všechno. V takové situaci se před lety ocitl také Petr Gross z Moravy a rozhodl se s tím něco udělat. Představte si, že byste měli na kolech vašeho auta automatické sněhové řetězy, které lze ovládat dálkovým ovladačem přímo z auta? Představovat si to už nemusíte, protože přesně v tom spočívá Grossův vynález zvaný GECKO. Stačí jen na začátku zimy upnout na kola adaptér, podle potřeby na něj pak během pár sekund připevníte automatické sněhové řetězy a ty už pak budete ovládat z pohodlí kabiny.
A jaká jsou česká prvenství?
V roce 1951 začala v pražské nemocnici U Apolináře fungovat první protialkoholní záchytná stanice svého druhu na světě. Její vznik inicioval český psychiatr a bojovník proti alkoholismu Jaroslav Skála. První ovocný jogurt na světě byl vyroben v roce 1933 v Radlické mlékárně v Praze. Asi byste ale prohádali, jak tato oblíbená pochoutka vznikla. Na povrchu bílého jogurtu se totiž tvořily plísně a pracovníci mlékárny si tak lámali hlavu, jak tomu zabránit. Problém nakonec vyřešili tím, že jeho povrch pokryli vrstvou džemu. Nejen, že mlékárna zbavila své výrobky plísní, ale tahle vychytávka zároveň dodala jogurtům příjemnou chuť a snížila jejich kyselost.
Za první železnici na evropském kontinentě je považována ,,koňka“ z Českých Budějovic do rakouského Lince, kterou realizovali otec a syn Gerstnerovi. Vlaky tažené koňmi zahájily na této trase pravidelný provoz v roce 1832. A první roztahovací selfie tyč se objevila pravděpodobně už v české sci-fi komedii Zabil jsem Einsteina, pánové z roku 1969. Kam se na ni ale hrabe ta dnešní. Iva Janžurová a Lubomír Lipský totiž k pořízení selfie nepotřebovali mobil umístěný na konci teleskopické tyče a jejich společná fotografie jim dokonce z tyčky okamžitě vyjela hotová.
Text: Kristýna Dolejšová