V momentě, kdy zveřejníme naši první fotku na Instagram, si zveme celý svět k sobě do kuchyně, ložnice, či na zahradu. Sociální sítě dost často také vybízejí své uživatele k udání polohy, či označení všech osob na fotce. Každý člověk na celém světě tak má přístup k informacím, které ještě před několika lety byly považovány za maximálně soukromé.
I někdo na jihu Afriky tak může zjistit, že dnes vaši rodiče odjeli na chatu a vy máte celý svůj byt na Žižkově v Bořivojově ulici volný. Říkáte si, že to přeci dělá každý, a že nic tak hrozného se nemůže stát? Věřte, že může. Jenže co bychom pro pár followerů navíc neudělali, když náš nejlepší kamarád jich má pořád o dvě stovky víc…
Falešný účet...
Půda sociálních sítí je perfektním prostředím pro bujení všemožných deviací. Ke svému potěšení ji využil i třiatřicetiletý Australan David Watson, který v průběhu několika let oslovil na Instagramu, Twitteru, Facebooku i Skypu 175 dívek, nejčastěji ve věku 12 – 15 let. Ke komunikaci používal falešný účet, kde se vydával za mladou dívku. Po delší konverzaci, během které si získal důvěru svých obětí, je požádal nejprve o fotografie ve spodním prádle či plavkách. Tato žádost se stala Watsonovou návnadou. Většina dívek své „nové kamarádce“ samozřejmě fotografii odeslala s nadějí, že se jí dostane komplimentů od pravděpodobně zkušenější vrstevnice, která jistě ráda připojí i několik rad, jak ještě vylepšit jejich vzhled.
Místo pochvaly však přišla další žádost, tentokrát o fotografii zcela odhalenou. Watson svým obětem vyhrožoval, že pokud mu nepošlou nahou fotografii, jejich fotku ve spodním prádle pověsí na nástěnky ve škole, pošle rodičům i všem přátelům. Jeho jednoduchá metoda se stala opravdu efektivní, protože ve všech případech dokázal z profilů mladých dívek získat potřebnou výhodu pro vydírání, tedy přibližnou adresu místa bydliště, jména rodičů, přátel i adresu školy.
Během svého řádění získal David Watson 1.480 fotografií a 41 videí nahých nezletilých dívek. Jeho udání zařídila po dlouhých třech letech této rutiny desetiletá sestra jedné z jeho obětí, která nahé fotografie své starší sestry objevila v počítači.
Ztráta soukromí
Fenomén sextingu, tedy posílání lechtivých zpráv či fotografií, je právě díky sociálním sítím mnohem dostupnější, než tomu bylo v budoucnosti. Většina mladých lidí si dává pozor, komu své fotografie posílají, najdou se však i tací, kteří se nechají přemluvit od kohokoliv.
Přijít o vlastní soukromí je jedna z nejčastějších věcí, kterou uvádějí známé osobnosti jako hlavní nevýhodu své slávy. Každý jejich krok je bedlivě sledován miliony párů očí, z nichž většina čeká na jakékoliv drobné zaškobrtnutí, aby jej mohly masivně rozebírat ve všemožných konverzacích na všech sociálních sítích.
Co se jednou objeví na internetu, nejde jen tak jednoduše smazat. A i když lechtivou fotku či kompromitující zprávu smažeme, šikovní hackeři ji mohou zpětně vyčmuchat a obnovit. Není tedy divu, že první kroky hackerů vedly právě cestou známých osobností. Věřte tomu, i celebrity se fotí nahé a posílají fotky svým milencům. Rozhodně není nic příjemného odhalit všem svým přátelům takové intimní detaily. U slavných osobností je to ještě horší, ty totiž byly touto cestou odhaleny celému světu. Své o tom ví třeba Scarlett Johanson, Blake Lively, Miley Cyrus, Chris Brown nebo Zac Efron, jejichž koupelnová selfiečka jsou dnes veřejně dostupná na internetu a zmíněné celebrity z nich rozhodně nemají radost. Pravděpodobně s výjimkou Miley.
Internet je plný deviantů, vyděračů a kyberagresorů, kteří vaše nevědomé chyby využijí proti vám. Vaši intimní fotografii může k vydírání přitom použít i někdo z vašich přátel. Jen v České republice existuje hned několik webových a facebookových stránek, kde jsou nashromážděny lechtivé snímky dívek, získané ze Snapchatu. Myslete na ně, když budete vášnivě „sextovat“, nebo se jen veřejně chlubit novým spodním prádlem.
Text: Oliver Sálus
Foto: bigstockphoto.com