„Studenti se kdysi vraceli ze zahraničí s tím, že na tamních školách nefungují jen klasické kariérní poradny, ale zejména rozvojová centra. A že je to skvělý koncept a je velká škoda, že u nás nic podobného nefunguje. Proto v roce 2009 vzniklo naše KáCéčko,“ říká Ondra, který má fungování tohoto rozvojového (i kariérního) centra na pražském ČVUT na starosti. Primárně prý vzniklo za účelem rozvíjet technické studenty v netechnických dovednostech a předávat jim zkušenosti pomocí různých vzdělávacích seminářů. Pak se k seminářům přidaly i další aktivity.
S čím KáCéčko studentům pomáhá?
S rozvojem prezentačních dovedností, uměním zaujmout, efektivním využíváním času, bojem s prokrastinací, budováním návyků, týmovou spoluprací, projektovým myšlením, networkingem… Je toho spousta, do čeho se KáCéčko pouští. „Snažíme se sledovat trendy a máme radost, když se k nám studenti vracejí a my víme, že to, co děláme, má smysl,“ vysvětluje Lucka, Ondrova kolegyně.Cílem KáCéčka je nabídnou studentům veškerou podporu v jejich rozvoji a osobnostním posunu. Funguje proto jako jakýsi rozcestník pro cestu každého ze studentů jako individuality v osobním růstu. Studenti mají několik možností na výběr. Pokud nevědí, jaké jsou jejich silné stránky, mohou vyzkoušet třeba osobnostní testování se zpětnou vazbou od psycholožky.
A máme i knihovnu
„Kariérní centrum bereme jako laboratoř. Můžeme si spolu se studenty vyzkoušet, co funguje a co ne, a díky tomu se rozvíjejí nejen studenti, ale i my. A máme i knihovnu,“ doplňuje Evgenia, další z Ondrových kolegů. Tato knihovna obsahuje přes 200 knižních titulů především z oblasti osobního rozvoje, leadershipu, prezentačních dovedností nebo time managementu. Jak vidí KáCéčko svoji budoucnost? „Plánujeme spoustu aktivit, například rozvíjet studenty také v přístupu ke zdravému životnímu stylu a sportu. Jsem moc rád, že se absolventům, kteří prošli jakoukoliv naší aktivitou, daří,“ zakončuje svoje povídání Ondra.
Více na kariernicentrum.cz (pro studenty a absolventy ČVUT jsou akce zdarma)