Ačkoliv se spousta lidí domnívá, že když mají pojištěneckou kartičku EU, ošetří je všude zadarmo, jsou na omylu. Když vyrážíte do zahraničí, cestovní pojištění je naprostá nutnost – tedy pokud chcete ušetřit nějaké ty tisíce korun. Zákonné zdravotní pojištění do zemí EU totiž nezahrnuje například náklady na přepravu nemocného zpátky do Čech, které se pohybují až v šestimístných částkách…
Mějte u sebe dostatek peněz, případně platební kartu
Jedete-li na dovolenou do zahraničí, vyplatí se mít u sebe vždy finanční zálohu. V případě úrazu po vás totiž lékař při drobných ambulantních ošetřeních může požadovat přímou platbu v hotovosti. Pokud ale máte uzavřené cestovní pojištění a schováte si účtenku, pojišťovna vám po návratu z dovolené vše proplatí. Nemusíte se ale bát - při vážnějších zraněních posílá pojišťovna peníze na vaše ošetření přímo na účet nemocnice / ošetřujícího lékaře.
Kolik například stojí zdravotní služby v zahraničí?
- zlomenina nohy v USA, ambulantní prohlídka, malá operace, 2 dny hospitalizace – 400 000 Kč
- infarkt v Německu, 7 dní na JIP a 3 dny další hospitalizace – 570 000 Kč
- mozková mrtvice v USA, 15 dní na JIP – 1 500 000 Kč
Cestovní pojištění můžete uzavřít podle svých preferencí, variant je totiž nespočet. Kolik jako student zaplatíte za pojištění léčebných výloh za jeden den v zahraničí u vybraných pojišťoven? Podívejte se na www.top-pojisteni.cz/cestovni-pojisteni/kalkulace-a-srovnani . Najdete zde jednoduchý formulář, který podle vámi zadaných kritérií vybere tu nejlevnější pojišťovnu, zároveň zde můžete cestovní pojištění rovnou on-line uzavřít. Srovnání cen cestovního pojištění jednotlivých společností najdete také na www.pojisteni.com.
Tipy pro studenty, jak na cestovním pojištění ušetřit:
- Některé pojišťovny poskytují studentům do 26 let speciální zvýhodněné pojištění. Informujte se proto předem, která pojišťovna je pro vás nejvýhodnější. Můžete tak ušetřit až několik set korun!
- Ušetřit můžete i tehdy, uzavřete-li pojištění přes internet. Celková částka je pak i o 15 % nižší!
- Velmi kvalitní cestovní pojištění lze získat i k platebním kartám. V ČR tuto službu nabízí například Česká spořitelna, Komerční banka, GE Money Bank nebo Raiffeisenbank.
Zvolte pojištění podle typu vaší dovolené
U cestovního pojištění především záleží, zda se pojistíte na turistiku obyčejnou, vysokohorskou, nebo extrémní. Ceny pojištění spolu s větším adrenalinem přirozeně rostou, stejně jako s exotikou cílové destinace – obecně platí, že pojištění do evropských zemí je nejlevnější. Za pojištění na běžnou týdenní dovolenou u moře zaplatíte zhruba do 250 korun, záleží na dané pojišťovně a dalších připojištěních.
Pojistit si můžete i kufry, případně storno zájezdu
Pojištění ovšem není jenom o zdraví. Pokud patříte k lidem, kteří rádi myslí skutečně na všechno, můžete se připojistit i na asistenční službu (v krizové situaci vám pomůže najít vhodné zdravotní zařízení, případně zajistí převoz raněného), ztrátu nebo odcizení zavazadel (zde je příplatek v průměru 3 Kč za den), odpovědnost za způsobené škody nebo storna zájezdu. Lehce bizarní jsou například pojištění týkající se golfu: ztráta golfového náčiní při přepravě, zapůjčení náhradní golfové výbavy v případě zpoždění zavazadel nebo při ztrátě, poškození nebo zničení golfové výbavy během letecké přepravy, storno hry ze strany golfisty apod. :-)
Příklad pojišťoven, u kterých si můžete sjednat cestovní pojištění
Evropská cestovní pojišťovna a.s. (www.evropska.cz)
Česká pojišťovna a.s. (www.cpoj.cz)
Allianz pojišťovna a.s. (www.allianz.cz)
Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky a.s. (www.vzp.cz)
Kooperativa pojišťovna a.s. (www.koop.cz)
Možná si říkáte, že vám se přece na slunné pláži při srkání Mochita na lehátku nemůže nic stát. Náhoda je ale blbec, a tak ji nepodceňujte. Cestovní pojištění vám dodá jistotu, že si dovolenou, studijní nebo pracovní pobyt za hranicemi užijete v klidu.
Anna Baumová, Markéta Ježková