Cestování zadarmo? Dělejte průvodce!

Cestování zadarmo? Dělejte průvodce!

Obecně zažitým stereotypem je, že studenti mají hluboko do kapsy. Bohužel to tak často i bývá. Jak se tedy podívat do světa, aniž by to zatížilo peněženku? Můžete jet na zájezd jako průvodce.

Brigády máte za sebou, za výdělek jste koupili nový notebook, telefon, 40 piv a jednonoční pobyt na záchytné stanici, v peněžence zeje díra zvící velikosti Macochy a máte roupy vyrazit ještě někam jinam, než právě do Moravského Krasu na odpoledne? (Samozřejmě nic proti Moravskému Krasu, je tam doslova "Kras"ně.) Můžete se zkusit stát průvodcem nějaké cestovní kanceláře. Je to sice běh na trochu delší trať a stihnout to narychlo je spíš dílem náhody a dobrých známostí, ale teď právě nastává chvíle, kdy je vhodné začít na téhle myšlence pracovat, aby úsilí přineslo své ovoce přístí sezónu.

Průvodci se vždycky hodí

Nalejeme si čistého mléka, dělat průvodce pro nějakou cestovní kancelář není práce úplně pro každého a je třeba k ní mít nějaké předpoklady. Pokud chcete chodit po horách, nebo jezdit na kole, tak je to především rozumná fyzická kondice. Důležitější je ale zodpovědnost a trocha ochoty a obětavosti. Alespoň základní míra "lídrovských" schopností taky není rozhodně na škodu, předchozí zkušenosti s podobými aktivitami (ať už profesionálně organizovanými, nebo klidně jen amatérsky) jsou pak esem v rukávu. A jazyky se samozřejmě nikdy neztratí.

Různé "adrenalinovější" cestovní kanceláře totiž jako pomocné (ale i hlavní) průvodce na svých zájezdech využívají právě studenty, vzhledem k jejich flexibilitě, učenlivosti a volnu o prázdninách. A kvalitních lidí není nikdy dost v žádném oboru lidského pachtění.

Foto: Studenta

Jak na to

Dala by se použít otřepaná zkratka UTFG. Podívejte se po cestovkách, které organizují zájezdy typu přechody pohoří, cyklisté zájezdy, expedice a podobně. Právě tyhle cestovky totiž na studenty sázejí nečastěji. Pak už vám nezbývá, než vybranou firmu kontaktovat a zeptat se, jestli by někoho nechtěli, nebo jestli dělají nějaké náborové akce a podobně.

Cestovky výše zmíněného druhu většinou mají dvě hlavní sezóny - letní a zimní - s nějakými těmi přesahy. A právě po letní sezóně, když se trochu uklidní provoz, bývá dobrý prostor pro pohovory, náborové akce a podobné špumprnágle. Další období vhodné pro tuto činnost je na jaře.

Foto: Studenta

Co to obnáší?

Možná si řeknete - Jak můžu bez jakékoli kvalifikace dělat průvodce?

Není to tak úplně těžké. Na spoustu zájezdů totiž jezdí průvodců více - jeden hlavní, a další jeden nebo dva pomocníci. A právě na pozici tohoto pomocníka je možné se dostat. Navíc pomocníci, kteří mají nějakou trasu najetou a osvědčí se, se mohou postupně stát hlavními průvodci.

Samozřejmě pokud máte kurz lezení na ledovci, školení první pomoci, horolezeckou licenci, nebo nějaký podobný zlotřilý papír, jsou vaše šance mnohem větší.

Foto: Studenta

Kolik za to dostanu?

Opět si nalejeme čistého lihu - nečekejte zázraky. Průvodcovští "asistenti" jsou placeni spíše symbolicky, ale k pár stovkám až tisícům si možná přijdete. Ale to většinou není hlavní motivace. Pokud rádi pracujete s lidmi, máte rádi toulání se přírodou, sport a podobné kratochvíle, pak se můžete bez problémů dostat na spoustu zajímavých míst.

Zároveň nečekejte, že vás někdo na první zájezd pošle do Nepálu, Austrálie, nebo na jinou exotickou destinaci. Ale podívat se třeba na nějaké ukrajinské pohoří je taky super věc.

Tak hodně štěstí, cestovatelé.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější