Na první otázku je v celku jednoduché odpovědět. Najdeme si tzv. spouštěč. Může se jím stát cokoliv, jako například ranní probuzení. Druhým krokem je pravidelnost. Ano, co třeba voňavá káva. Bez ní by ráno nebylo snesitelné. Posledním bodem je odměna. V tomto jednoduchém příkladu jím může být chuť, či chvilka sama pro sebe s teplým nápojem, před odchodem do práce.
Odpovědět na druhou otázku je již složitější. Naše zvyky se dají ovlivnit, když sami budeme chtít. Je k tomu zapotřebí si ale uvědomit, že jsme do té rutiny spadli, což nemusí být vždy jednoduché. Nejsnazší cestou je se zaměřit na spouštěče a pak své zvyky upravit, a samozřejmě se vždy následně odměnit. Spouštěčů je hned několik druhů. Lidé okolo nás, naše nálada, místo, čas a předchozí událost.
1. I slušnost může být špatným návykem
Ovlivňuje nás vše. Pokud nežijete na opuštěném ostrově, denně se setkáváte s mnoha osobami. Lidé okolo nás, především naši přátelé a rodina, jsou jedním z nejsilnějších faktorů, které nás ovlivňují. Můžeme jednat podle slušných mravů, či jen ze zvyku, ale přece jen jsou otázky, na které reagujeme vždy stejně a okamžiky, kdy se chováme podle našich přátel, aniž bychom opravdu chtěli. Příkladem může být obyčejná nedělní večeře s naší rodinou, kdy se kuchař zeptá na banální otázku: „Chutnalo ti?“. Odpověď bude vždy stejná, abychom neurazili. Když se jedná o nevinný zvyk, vždy být slušný, je vše v pořádku, ale bohužel naši přátelé nás mohou ovlivnit i negativně. Jak se tomu bránit? Nejlepším a zároveň nejsložitějším východiskem je snaha se obklopit osobami se správnými návyky, které nás pak mohou inspirovat.
2. Zmrzlina depresi nikdy nevyřeší
V každé vteřině našeho života máme nějakou náladu. Bohužel v naší podstatě lidství je si více uvědomovat ty špatné emocionální stavy, jako je například deprese, smutek či nuda. Krásné příklady jsou ve filmech, kdy vidíme plačící ženu s kýblem čokoládové zmrzliny. Zjednodušeně řečeno, když mám deprese, tak jím. Jedná se o nejsilněji zakořeněné spouštěče, protože přímo vycházejí z našeho nynějšího rozpoložení. Z tohoto důvodu je také asi nejsložitější tyto startéry ovlivnit a proměnit v pozitivní. Podstatou je, si v jednu chvíli uvědomit, že jsme ovlivňováni naší náladou a ještě to změnit. Například zmrzlinu vyměnit za mrkev či deset dřepů.
3. Sušenko, slyším tvé volání
Když už byla zmíněna konzumace sladkostí, hned se nabízí příklad spouštěče spojeného s místem. Vidíte na své kuchyňské lince sušenky, jen stěží okolo nich projdete, aniž byste jednu vzali s sebou. Přičemž jste na sušenku neměli chuť a ani jste si pro ni nešli. Je zvláštní, že tento spouštěč většinou nefunguje před mísou plnou ovoce. Tyto zvyky nebo spíše zlozvyky nás nejvíce ovlivňují v dobře známém prostředí, jako je domov či práce, a proto se jich nejlépe zbavíme v novém prostředí. Na neštěstí ne každý z nás se může kvůli změně svého chování přestěhovat, a tak je vystaven složitější cestě. Při změně spouštěče spojeného s místem je zapotřebí nejprve místo samotné překonat a ukotvit v myšlenkách s jinou činností nebo předmětem.
4. Dneska to jde! Je správný čas.
Asi nejobvyklejším spouštěčem je pro nás v běžném životě čas. Každou denní činnost má pro nás logickou návaznost s jinou a ani si neuvědomujeme, jak vše automaticky provádíme. Máme předepsaných několik scénářů, které se upravují podle dne v týdnu a vnitřních potřeb. Časové spouštěče se dají nejlépe využít pro ukojení našich potřeb a povinností. Když se nám povede propojit určitý den v týdnu s něčím, co musíme, a vytvoříme si z toho zajetou rutinu, máme prakticky vyhráno.
5. Když ono je to tak samozřejmé
Posledním, ne však neméně důležitým spouštěčem je předchozí událost. S tímto startérem se setkáváme dnes a denně a je také nejpříznivější při tvorbě nových návyků. Když zazvoní telefon, zvedneme sluchátko. Krásný příklad toho, jak jeden úkon následuje druhý a jak málo si naše návyky uvědomuje.
Uvědomění si těchto pěti spouštěčů může být prvním krokem pro zlepšení efektivnosti i kvality našeho života. Ať už si vyberete jakýkoliv z výše uvedených bodů, nikdy nebude cesta úplně snadná. Je důležité si stanovit počáteční bod, kdy se změnou začneme a co nejvíce jej specifikovat. Bohužel si nestačí jen říct zítra. Musíme si dát jasný bod, jako například až dočtu tento článek. Proto vás již nebudu zdržovat ve vašem sebezlepšování a přeji mnoho úspěchů.
Text: Tereza Rybková
Foto: sean_hickin (Flickr.com)