O co tedy vlastně jde
Bude se jednat o workshop formou externí přednášky, která doplní současnou výuku. Přednášet bude Vojtěch Schlesinger. Workshop bude zaměřen na studenty oboru Multimédia v ekonomické praxi, ale akce bude na pozvání přístupna pro všechny studenty VŠE. (Učebna má bohužel omezenou kapacitu.) Studenti shlédnou ukázku použití techniky pro DJing, míchání tracků a tvorby hudby. Dozví se také co to vlastně znamená vydat track, reálie z života kolem djs a třeba jak fungují nahrávací společnosti - labely.
Neměl by to být vyloženě kurz zaměřený na klikání na počítači, ale na přínosné praktické projekty, rozvoj lidské kreativity a poznání. Ostatně, už ve starém Řecku věděli, že hudba je něco zcela mimořádného pro lidský intelekt a má smysl se jí věnovat a rozvíjet ji (obzvlášť) na vysoké škole. Další věcí je i silný filosoficko-společensko-estetický aspekt, který právě patří na jakoukoliv vysokou školu.
„Nejde o to, aby někdo přišel na kurz a hned se z něj stal DJ a začal vydávat singly, to je asi trochu scénář přitažený za vlasy. Měl by to být trochu postupnější proces. Je za tím hodně práce a hodně snahy,“ vysvětluje Vojtěch Schlesinger.
Jak to souvisí s VŠE a ekonomikou
„My se tady neučíme hrát na klavír atd, od toho jsou jiné školy.“ Hudba se dnes dotýká ekonomické praxe díky multimédiím a virtuální realitě. Na smysly útočí v prezentacích, reklamách, atd. Stejně tak v samotném hudebním průmyslu teče spousta peněz. „Studenti tedy mohou získat představu, jak to chodí, stejně tak jak moderní technologie ovlivňují tvorbu a reprodukci hudby, ale i komunitu kolem hudby a samotnou taneční scénu,“ pokračuje Vojta známý jako DJ PIF.
„Jak často hraju po klubech, tak vidím lidi, kteří nemají o hudbě páru, poslouchají to co hudbou ani nenazývám. Chci ukázat trochu underground, trochu originální cestu.“
DJ PIF, Vojtěch Schlesinger (1987)
DJ PIF, Vojtěch Schlesinger (1987), talentovaný dj a producent. Mixovat začal v roce 2005, společně s Jirkou Javorským na rádiu Helax a po různých severomoravských klubech. Od roku 2010 se specializuje na "jackin house", od roku 2012 začíná tvořit i vlastní produkci, která vychází na amerických labelech. Každý týden můžete poslouchat čerstvý mix na www.jackin.cz a na živo ho slyšet po pražských undergroundových klubech. Jeho tvorba je charakteristická mícháním vlivů - tradiční funky/chicago/deep house se obohacuje o vlivy z jazzu, funku, soulu, swingu, hiphopu a dalších. Jeho hudba je osobitá, netradiční a inspirující. Vidět ho budete moci i 22.11. v SaSaZu na Miss VŠE.
„Jak často hraju po klubech, tak vidím lidi, kteří nemají o hudbě páru, poslouchají to co hudbou ani nenazývám. Chci ukázat trochu underground, trochu originální cestu.“
Co si z toho odnesou studenti
Nebude to možnost získat levně kredity, jde o bonus ke stávající výuce. Možnost rozšířit si obzory, vždyť hudbu poslouchají dennodenně skoro všichni. Z této přednášky neodejde nikdo jako profesionální dj, jedná se spíše o odrazový můstek. Můstek který vás může nasměrovat správným směrem a usnadnit začátky, nebo pomoci zjistít že vás to tolik neláká. U studentů oboru Multimédia v ekonomické praxi je to užitečné rozšíření výuky o další směr. Studenti také zjistí že za DJingem je těžká dřina a vlastní práce. „Můžeš to dělat k ničemu, nemáš vlastní styl. Nebo si hledáš vlastní cestu, není to tak těžké.“
Rozvoj informatiky a multimédií přináší ohromné možnosti jak zvuk vytvářet a editovat. Člověk nemusí umět na nějaký nástroj, může míchat i vytvářet sám.
Přednáška o DJingu se na Vysoké škole ekonomické bude konat 29.11.2012. Měla by trvat asi hodinu a půl, místo se dozvíte na Vojtově Facebooku http://www.facebook.com/djpif
Více informací:
Grafická multimediální laboratoř VŠE http://gml.vse.cz/
PIFův Facebook http://www.facebook.com/djpif
PIFův Soundcloud http://www.soundcloud.com/jackincz
Pravidelný týdenní podcast www.jackin.cz
Petr Plachký