Brigády načerno: Jak nenaletět podvodníkům

Brigády načerno: Jak nenaletět podvodníkům

Slušný výdělek přímo na ruku, žádné složité papírování, dlouhodobé závazky ani podepisování smluv. Takové podmínky slibuje nejeden usměvavý zaměstnavatel. Stačí kývnout nebo si plácnout a job je váš. Vše se zdá být ideální do doby, než dojde na výplatu. Práce na černo je zcela běžnou rutinou a studentů, kteří si z brigády neodnesou kromě únavy a rozčílení vůbec nic, narůstá. Jak se do takové situace nedostat? Dáme vám pár užitečných rad.

1) Přijďte rovnou s písemnou dohodou

Nejvíce zkušeností s neproplacenými brigádami mají mladí lidé hlavně v pohostinství. „Student pracuje „na zkoušku“ v dobré víře, že brzy dostane pracovní smlouvu, ale po pár dnech bez výplaty ho majitel nahradí dalším zájemcem s odůvodněním, že se neosvědčil. Jelikož brigádník nemá nic sepsaného, dokazovat svá práva bude jen těžko,“ uvádí nepříjemnou praxi Tomáš Medřický, ředitel portálu epohledavky.cz. Není proto nic špatného na tom, přijít k zaměstnavateli s již sepsanou dohodou. Nemusí to být žádný právnický jazykolam, postačí jednoduchý dokument, ve kterém bude uveden druh práce, její délka, případně počet hodin a finanční odměna. Hlavní je, aby byl váš nový zaměstnavatel ochoten dohodu podepsat.

2) Od výmluv ruce pryč

Argumenty typu „až se zaučíte“ nebo „počkejte na majitele, staví se tu pozítří“ neberte jako záruku férového jednání. Nechcete být přeci další, kdo nedostane zaplaceno. Stejně tak v případě, že vám zaměstnavatel nenabídne smlouvu, odmítá podepsat tu vaši, a ani se nežene do vytvoření své vlastní - takové práci se raději vyhněte obloukem. Správná smlouva chrání nejen vás, ale i firmu ve chvíli, kdy dorazí kontrola z úřadu, nebo se během brigádničení zraníte.

3) Sliby chyby

Podmínky, na kterých se s vámi zaměstnavatel domluví pouze ústně, jako by nebyly. Ostatně, vlk taky sliboval. Každá brigáda musí být opatřena písemnou smlouvou. V nejčastějších případech se u brigád jedná o dohodu o provedení práce. Vždy by v ní měl být uveden druh činnosti a způsob, jakým bude zaměstnanec odměněn. Pro váš úplný klid na duši je dobré, aby se ve smlouvě objevily i údaje o délce brigády, konkrétní odměně a jejím vyplacení.

4) Administrativa půl úspěchu

I když budete mít řádně sepsanou dohodu, někteří podvodní zaměstnavatelé se budou i tak zkoušet výplatě mzdy vyhýbat. Proto je dobré si docházku řádně evidovat a v ideálním případě ji mít doloženou svědectvím některého z vašich kolegů.

5) Řešení tu je vždy

Pokud se i tak dostanete do úzkých a zaměstnavatel nad vámi vyzraje, vždy ho můžete nahlásit Státnímu úřadu inspekce práce. Ten je schopný za takovou nekalost uložit pokutu ve výši až dva miliony korun. S požadavkem na vymožení mzdy, kterou jste si těžce odpracovali, je už ale třeba se obrátit na právníka.

Text: Klára Ludvíková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější