Většina studentů touží po diplomu z britských nebo amerických univerzit. Proč jste se rozhodla studovat na VŠE?
České vysoké školy mají podle mě velmi dobrou úroveň ve srovnání se školami v jiných zemích. Myslím si, že čeští studenti se často zbytečně podceňují, přitom dokážou bez problému zahraničním studentům konkurovat. Na VŠE je zároveň pestrá nabídka studijních oborů v anglickém jazyce, takže i v tomto ohledu u nás existují zajímavé možnosti. Velká Británie, USA nebo Austrálie nejsou jedinými místy, kde lze studovat v angličtině. VŠE je navíc velmi dobře přijímána mezi českými zaměstnavateli, jelikož její jméno, na rozdíl od většiny zahraničních univerzit, znají.
Potřebovala jste pro studium v angličtině nějaké certifikáty?
Většina anglicky vyučovaných oborů na VŠE doložení jazykových schopností vyžaduje. Před nástupem na program International Business jsem dokládala certifikát FCE. Vzhledemk tomu, že jsem studovala mezinárodní obchod i na bakaláři, kde jsou jazyky povinné, jsem určitou zásobu odborných slovíček již měla. Výrazně jsem si ji ale rozšířila během každodenního studia v angličtině.Co vám na studiu v angličtině přijde jiné na rozdíl od vašich vrstevníků, kteří studují obory v češtině?
Velmi oceňuji, že jsou tyto studijní obory menší co do počtu přijímaných studentů. To potom dává prostor pro osobní přístup profesorů a koordinátorů programu ke studentům. V ročníku je dohromady 40 studentů a všichni se navzájem známe.Michaela Zusková
- Absolvovala bakalářský program Mezinárodní obchod (v češtině) a v současnosti studuje 2. ročník magisterského studia v International Business – Central European Business Realities (v angličtině), obojí na VŠE
- Praxi získala v oboru Bankovnictví a Marketingový výzkum
- Mezi její zájmy patří mezinárodní dobrovolnické workcampy, zahraniční jazykové kurzy, cestování, tenis, kanoistika, jóga apilates
Do třídy s vámi chodí převážně cizinci nebo Češi?
Většina mých spolužáků pochází ze zahraničí – celkově je nás 7 Čechů a 33 cizinců. Zároveň je obor, co se týče různých národností, velmi pestrý. Jsou zde studenti celkově ze 17 zemí –například z USA, Číny, Tchaj-wanu, Ázerbájdžánu, Francie, Německa nebo Dánska. Kdo má zájem poznat cizí kultury, rozhodně si tu přijde na své.
Máte šanci kombinovat studium v Česku se studiem v zahraničí?
Ano, kromě klasického Erasmu máme možnost zúčastnit se tzv. double degree programu. Jedná se o roční studium v zahraničí. Student pak získá dva diplomy – z české i ze zahraniční univerzity. Vyjet do cizí země s podporou domácí vysoké školy má velké výhody. Například to, že kontakt se zahraniční univerzitou zprostředkovává univerzita ve vaší rodné zemi, vše je tedy organizačně lépe zajištěno a student nevyjíždí na vlastní pěst.Co na VŠE nejvíce oceňujete?
Líbí se mi hlavně široká nabídka volitelných předmětů a vedlejších specializací. Každý si najde to svoje a může se zaměřit na oblasti, ve kterých by se chtěl v budoucnu uplatnit.S čím na VŠE naopak nejvíc zápasíte?
Na bakaláři jsem určitě zápasila se systémem jednoho pokusu na zkoušku. Nejprve mě to stresovalo, postupně jsem si ale zvykla. Dnes jsem zaněj docela i ráda, alespoň mě donutí učit se pořádně už na první pokus a ne jentak napůl s tím, že si zkoušku zopakuji později. Člověk tomu učení stejněne unikne.
Co vám VŠE a obor v angličtině dal pro život a co pro budoucí kariéru?
V posledních dvou letech jsem se přesvědčila, že titul z VŠE je pro zaměstnavatele atraktivní. Studenti se tak nemusí bát, že by v budoucnu nenašli uplatnění. Absolvování magisterského oboru v angličtině pak otevírá lepší možnosti v zahraničí nebo v českých mezinárodně aktivních firmách.Doporučila byste studium v angličtině na VŠE ostatním?
Každopádně. Do studia v cizím jazyce se rozhodně vyplatí investovat. Získáte tak zkušenosti, které vám už nikdo nevezme a v budoucnu se vám investice vrátí.Foto: oficial