6 největších mýtů o kocovině: káva ani prášky nezaberou!

6 největších mýtů o kocovině: káva ani prášky nezaberou!

Nejrůznější barvy nápojů, roztodivné tvary skleniček a jejich rozličné objemy. Tak vypadá studentův večírek. Jak potom vypadá jeho ráno, si každý dokáže představit. Proti ranní „vopici“ se dá bojovat poměrně zdařile. My vám teď přinášíme článek o tom, proti čemu se při kocovině bojovat nedá a jaké prostředky proti ní rozhodně nezabírají. Aneb – zde máte několik největší mýtu o kocovině.

Mýtus 1: Ranní dávka alkoholu kocovinu přebije

Spousta lidí si myslí – někteří z nich snad mají i takový pocit – že je ranní panák nebo pivko po propařené noci opět nastartuje a vyžene nepříjemný pocit na zemření. Není to pravda. Další alkohol může kocovinu jen oddálit, když ale začne hladina alkoholu opět klesat, bude vám ještě hůř. Proto je lepší se přemoct a vypít ráno co nejvíc vody. Také se doporučují různé iontové nápoje pro sportovce a přísun vitamínu C.

Mýtus 2: Stačí si trochu zdřímnout

Pokud při pařbě vypijete několik skleniček vína, koktejlů nebo frcanů tvrdého alkoholu rozhodně vám proti němu nepomůže pár hodin spánku. Pokud si myslíte, že si stačí na chvíli zdřímnout a pak zase začít pařit nebo naopak vstát do nového dne, pletete se. Nejlepší je, dát si druhý den oraz, rozhodně nejezdit autem a večer jít brzy spát.

Mýtus 3: Jídlo všechno napraví

Přežitkem, o kterém si spousta lidí myslí, že pomůže proti kocovině, je jídlo v pozdních hodinách večírku. Jenže jídlo nezabírá. Může sice alkohol „absorbovat“ a zmírnit jeho účinky, ale pouze v případě, že se pořádně najíte ještě před vypuknutím párty. Pokud se najíte před ulehnutím do postele, kdy jste úplně namol, hrozí, že se vám spíš udělá špatně. A pak můžete znečistit svou nebo cizí postel nelibým obsahem žaludku.

Mýtus 4: Kocovina podle pořadí a druhu alkoholu

Větu z titulku raději rychle zapomeňte. Každý druh alkoholického pitiva působí na organismus podobně, samozřejmě podle toho, jaký objem vypijeme ve vztahu k procentům alkoholu. Rozhodě neplatí, že byste se po sladkých nebo ředěných koktejlech opili míň. Naopak, budete mít větší potřebu dál sosat příjemně chutnající nápoj a vypijete tak toho mnohem víc. Také nezáleží na tom, jaký tip alkoholu vypijete jako první. Od piva a vína k panákům nebo naopak? Je to jedno – v žaludku a krvi se vám stejně všechno zmixuje.

Mýtus 5: Prášek = ráno bez kocoviny

Ranní střepy v hlavě po propitém večeru rozhodně neodstraní noční pojídání prášků proti bolestem. Jelikož se vaše játra budou zrovna zaobírat alkoholem, léky si budou muset najít jinou cestu, jak se dostat do těla. A v průběhu jejich putování se z nich mohou stát poměrně jedovaté látky. Ani opěvovaný aspirin není spásou. Naopak utlumí ve vašem těle odbourávání alkoholu a kocovina vám tak déle vydrží.

Mýtus 6: Káva léčí

Káva totiž nemá na odbourávání alkoholu vůbec žádný vliv. Maximálně se na pár minut můžete cítit míň unaveni, žaludek na vodě ale budete nosit celý den.

Eva Samšuková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější