5 tipů, jak dát své kariéře na jaře pořádný švunk

5 tipů, jak dát své kariéře na jaře pořádný švunk

Jaro se kvapem blíží, a zatímco většina z nás už sní o sezóně vorvaňů vyvalených na tuzemských či zahraničních plážích, ti důvtipní myslí na budoucnost. Letní semestr je totiž výbornou příležitostí nasosat nové zkušenosti a pořádně jimi nacpat svoje CV. Vaše budoucnost vám za to poděkuje.

Zkušenosti, dovednosti, znalosti. Čím víc jich máte, tím lepší je šance, že si vás zaměstnavatel vybere na úkor těch, kteří jaro strávili představováním si beachvolejbalu a lesklých těl v bikinách. Demonstrujete jimi ochotu učit se a pracovat na sobě. Dáváte najevo, že nejste líní, ale naopak využíváte všech příležitostí, které se vám naskytnou, ačkoliv je obecně příjemnější sedět na zadku s hlavou v oblacích nebo s očima připíchnutýma k monitoru počítače. HR manažeři mají aktivní lidi rádi. A jak že se ta aktivita dělá?

1. Bezplatnou stáží se nepohrdá

Ačkoliv se dnes všechno měří na Kč/hod., bezplatné stáže se pořád vyplácejí. Funguje to stejně, jako když si spoříte na dovolenou, nějakou dobu si odkládáte drobné, aniž byste z toho cokoliv měli. Jednoho dne jich máte dost a pak hurá maňana! Na stáž docházíte měsíce úplně zadarmo, dokazujete tím ovšem, že máte o zkušenosti a zřejmě také o společnost velký zájem, což váš šéf nakonec ocení. Noví zaměstnanci se totiž z velkého procenta rekrutují právě ze stážistů.

„V současné době je konkurence na trhu práce obrovská a pro absolventy je obtížné najít uplatnění. Stáž jim může dát tolik žádanou praxi a zároveň zkušenosti, které jim pomohou získat pracovní návyky a potřebné dovednosti pro vstup na pracovní trh. Zároveň se dostanou k reálným projektům a získají vlastní zodpovědnost již během stáže,“ říká Kateřina Bartáková, která má ve společnosti Tesco Stores ČR na starosti rozvoj nových talentů. „Naším cílem je, aby u nás studenti po absolvování stáže pokračovali na plný úvazek, protože už za dobu stáže získali spoustu znalostí a dovedností, které mohou využít na potenciální pozici.“

Kromě Tesco Stores ČR nabízejí v současné době stáže také velikáni jako IBM, Unilever nebo Škoda Auto. Stále běžnější se také stává praxe asistence profesionála z úspěšné firmy v případě, že student píše bakalářskou či diplomovou práci zaměřenou na danou společnost či na část trhu, v níž se firma angažuje. Obojí funguje jako kvalitní odrazový můstek při kariéře buď přímo ve společnosti, nebo v souvisejícím oboru.

Na portálu UNIjobs.cz v sekci Kariérní poradenství – Stáže a trainee nově najdete informace o momentálně nabízených neplacených stážích. Dozvíte se zde mimo jiné, proč by se měl student zajímat o neplacené stáže nebo co mu přinesou. Přihlížejí firmy při výběrovém řízení k dobrovolnickým aktivitám a činnostem ve studentských spolcích? Podívejte se! Q-RE kód.

2. Kurzy nejsou pro losery

Že se něco učíte, neznamená vždycky, že něco neumíte. V rámci profesní přípravy to o vás naopak říká, že se nebojíte svou kvalifikaci neustále zlepšovat a směřovat třeba trochu jinam, než kam byla namířená dosud. Multikvalifikace je v době snižování nákladů na provoz velmi cenná věc a kandidáti, kteří mají znalosti z několika oborů naráz, jdou doslova na dračku.

Když se řekne kurz, nemyslí se vždy jen jazykovka. Existují kurzy, které vás naučí práci s lidskými zdroji, jiné vás zdokonalí v účetnictví. Jednou z firem zprostředkovávajících kurzy odborného vzdělávání je na českém trhu například 1. VOX a.s., která proškolí až deset tisíc klientů ročně. Vzdělává se tam odborně, teoreticky i prakticky a naučit se můžete mimo jiné základy marketingu, daní a účetnictví, personalistiky nebo práva.

3. Nebojte se zadobrovolničit

Kapitolou sama o sobě je dobrovolnická činnost definovaná jako investování vlastního času do pomoci osobě nebo instituci, s níž vás neváže žádný vztah, bez očekávání jakékoliv odměny. Stejně jako u stáží o vás dobrovolnictví říká, že jste schopni věnovat se něčemu jen pro zadostiučinění z dané práce, že máte motivaci silnější, než jakou jsou peníze.

Samozřejmě že nejviditelnější je dobrovolnická činnost v rámci sociální praxe a ekologie, existuje ale také spousta příležitostí v rámci zdravotnictví, kultury či sportu. V zásadě platí, že kde je snaha, tam je možnost.

4. Šup do zahraničí!

Jedním z nejsilnějších argumentů v rámci vašeho životopisu bude bezesporu zahraniční praxe. Ať už jde o studium v rámci programu Erasmus, nebo jiných meziuniverzitních dohod, popřípadě o zahraniční jazykový kurz, zkušenost pořízená za humny se počítá. Existuje navíc mnoho studentských spolků, které mezinárodní zážitky tohoto typu zprostředkovávají. Patří sem ty „zkratkové“ organizace, které na studenta z různých plakátů a letáčků vykukují už od prvního dne na univerzitě – AIESEC, AEGEE nebo IAESTE.

Všechny tyto instituce zprostředkovávají buď kulturní (a jazykové), nebo odborné stáže v různých zemích světa, často také pro studenty připravují veškeré legální podklady (víza, vyřizují ubytování apod.) a provázejí je v prvních dnech po příjezdu do vybrané destinace. Řeší také případné problémy, které by se mohly vyskytnout. Pro strašpytle nebo lidi nejisté v cizím prostředí je spolupráce s mezinárodními studentskými spolky tohoto typu k nezaplacení. Individualisté jistě raději vyrazí na vlastní pěst, v tom případě je ovšem nutné vše zařídit před odjezdem z Česka, aby se „neklapnutí“ nějakého detailu nemuselo řešit přespáváním na nádraží.

Pro nejisté cestovatele, kteří by si chtěli nějakou zemi osahat, ale nikoliv na dlouho, je dobrou možností letní univerzita AEGEE. Po konci semestru se prostě sbalíte a vyrazíte na pár týdnů do některého z evropských měst zjišťovat, jak to tam chodí. Bez starostí a bez nejistoty, co se bude dít, protože celý program máte předem stanovený. Vychutnáte si místní kuchyni, procvičíte si angličtinu, vybudujete síť kontaktů a hezký bod do CV.

5. Nepodceňte svou alma mater

Vysoké školy prošly velkou ideovou změnou od doby, kdy šlo jen čistě o vzdělávací instituce. Po zhlédnutí každoročních statistik s vysokým procentem nezaměstnaných absolventů svých fakult se univerzity zamyslely a zainventovaly čas, snahu i nějaké ty finance do tvorby kariérních center. Velmi známá jsou například ta na VŠE a na ČVUT, která v poslední době spojila síly v unikátním projektu EconTech pro týmy složené ze studentů obou škol.

Tyto týmy se utváří pomocí webového portálu, kde se pak přihlašují k různým soutěžím, které vypisují organizace s tak zvučnými jmény, jako jsou Ernst&Young, Komerční banka, Česká pojišťovna nebo Hewlett-Packard. Kromě vítězného pocitu a odměny na schopné studenty čeká mimo jiné také brilantní bod do CV, který v budoucí kariéře může posloužit jako kvalitní klíč k otevírání všelijakých dveří.

Jaro proto rozhodně nepodceňte. K vodě se přece můžete jít dost dobře vyvalit i po práci.

SOUTĚŽ: Pošli mistrovskou esej a vyhraj laptop nebo smartphone!

Rádi píšete a zajímáte se o management? Zúročte své zkušenosti v soutěži o nejlepší studentskou esej a vyhrajte laptopy a mobilní telefony. Tento rok jsou vyhlášena dvě témata: „Jaká by měla být role úspěšného manažera v české společnosti (society)?“ a „Jak srovnávat úspěšné manažery?“. Pravidla najdete na www.manazerroku.cz

Text: Markéta Paráčková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější