1. Aféra na plzeňských právech
Jednoznačně nejvýznamnější událostí spojenou se studentským světem byla obrovská kauza odkrytých praktik na plzeňské právnické fakultě. Nemá cenu zde znovu rekapitulovat všechny události, média celý případ pokryla více než dostatečně (včetně Studenty, která přinesla mimo jiné rozhovor se studentem Martinem Markem, jedním z těch, kteří stáli u zrodu celé smrště událostí). Dnes již první stránky deníků neplní další případy podivných plzeňských studií, konečné vyúčtování však ještě také neproběhlo. Podvodně získané akademické tituly nebyly stále odebrány, ani policie nedošla k žádnému jasnému závěru. Na hodnocení působení Jiřího Pospíšila ve funkci děkana je také ještě brzy.
Na celé plzeňské aféře jsou zajímavé dvě otázky: Proč byla odhalena tak pozdě, když se o podivných praktikách na Právnické fakultě Západočeské univerzity mluvilo již několik let? A proč se tolik studentů fakulty postavilo zády k těm, kteří na špínu ukázali? Dvacet let po studentské revoluci se našli tací, kteří by byli radši, kdyby se o všech plagiátech a mafiánských vazbách radši nemluvilo a oni měli svůj klid na práci, pardon, tedy studium.
2. 20 let od Sametové revoluce: Studenti znovu táhli Prahou
Asi nejvýraznější akcí, která byla uspořádána k dvacetiletému výročí od Sametové revoluce byl pochod z Albertova na Národní třídu. Zúčastnila se ho i naše redaktorka Eva Samšuková a krátce na něj zavzpomínala: „Ačkoli jsem se průvodu před dvaceti lety zúčastnit nemohla, doléhal na mě i v roce 2009 velmi intenzivně jeho význam. Kdekoho jsem otravovala všetečnou otázkou, co pro moje vrstevníky vlastně znamená vzpomínaní na listopad 89 a proč se letos vydali na Albertov nebo na Národní třídu? „Kromě piva, klobásy a kámošů mě sem přivedla vlastně celá česká historie. Kde bychom bez minulých událostí teďka všichni byli?“ vyjádřila se k problému moje spolužačka Eliška. Po této krátké debatě jsme obě dvě vytáhly z kapes klíče a dochrastily jsme si to až na Národní třídu, kde na všechny účastník čekalo nejdřív hromadné pózování fotografům z redakce týdeníku Reflex a za nimi podium s kapelou Monkey Bussines. A také stánky a záchodky toitoi – prostě normální zápaďáckej fesťák. Naštěstí.“
3. Házení vajíček na Jiřího Paroubka aneb síla Facebooku
Třináctého května přilétla na mítinku ČSSD v Kolíně na předsedu Jiřího Paroubka první vejce. Několik dní na to založil student archeologie Matěj Forst na Facebooku skupinu Vejce pro Paroubka v každém městě. Ta se stala okamžitě masovou a z mítinků ČSSD se staly bitvy. Strana si najala ochranu, která podle různých svědectví zasahovala velmi tvrdě proti každému, kdo vyjadřoval nesouhlas s politikou největší levicové strany. Zradikalizovali se také vrhači, většinou studenti, kteří politiky ČSSD vítali vejci ve stále větším množství. Vše vyvrcholilo na pražském Andělu, kde vajíčkový protest dosáhl takového rozměru, že ho odsoudil i Matěj Forst, který již dříve vybídl k jiné formě protestu.
Celá vajíčková aféra ukázala na dva fenomény. Definitivně se potvrdilo, jak účinným komunikačním kanálem je Facebook, díky němuž bylo možné dohodnout se na protestech po celé České republice během velmi krátkého času. Celkově se taky ukázalo, že mladí lidé nejsou z většiny politice ČSSD a osobě jejího předsedy příliš nakloněni. Politici se poté vrhli na Facebook a zřejmě vrcholným „facebookářem“ se stal Zdeněk Škromach, který nabídl na svém profilu mimo jiné i poměrně exkluzivní fotografie z předávání státních vyznamenání na Pražském hradě.
4. Další odložení státních maturit
Tato událost se dotýká především těch, kteří se na vysokou školu teprve chystají. Dne 9.září 2009 odhlasovali poslanci z celého stranického spektra odložení státních maturit o jeden rok, tedy na rok 2011. Vyslyšeli tím masové protesty letošních maturantů, kteří odmítají být těmi prvními, na kterých bude systém maturit vyzkoušen. „Jsem ráda, že ji odložili. Ne ze strachu z neúspěchu, ale spíše z nedořešenosti celého systému maturity," říká Zuzana P., studentka 4.ročníku gymnázia. Státní maturity se připravují už deset let a stály nemalé peníze ze státního rozpočtu. Otázkou je, zda za další odložení může neschopnost státních úředníků nebo spíš neochota studentů. Jasněji snad bude příští rok.
Reakce Adama Cypricha, organizátora protestů proti státním maturitám
5. Studentský portál Studenta spuštěn
Ano, přiznáváme, pro většinu studentů se asi 6. října 2009 nezměnil svět. My přesto doufáme, že jednou bude toto datum považováno mezi studenty za významné. Právě od tohoto dne se totiž snažíme vytvářet studentský portál, který vás bude bavit, inspirovat, který pro vás bude užitečný a zajímavý zároveň. Za ty tři měsíce jsme informovali o všech výše uvedených událostech i o mnoha dalších. Vydali jsme dvě čísla magazínu Studenta, v nichž jsme přinesli rozhovory s osobnostmi jako je Karel Schwarzenberg, Jan Hřebejk, Monika Pajerová a další. Podívali jsme se zblízka na sexuální profese některých českých studentek i na strategie českých politiků, jak získat vás, studenty. Psali jsme o marihuaně, nevěře, revolucích, Vánocích, IQ fotbalistů i o squattech. To, že jsme spuštění portálu Studenta zařadili letos mezi pět nejdůležitějších studentských událostí roku je možná zatím příliš pyšné. Doufáme, že v roce 2010 však tento náš výběr naprosto ospravedlníme.
Souhlasíte s naším výběrem? Co v něm chybí? Co Vás v roce 2009 překvapilo, potěšilo nebo naopak naštvalo?
Připravili: Josef Šachta, Eva Samšuková, Pavel Prchal
Foto: Marie Bauerová