George Orwell - 1984
V roce 1948 vydal anglický spisovatel George Orwell román, který v mnohém předběhl dobu a dodnes slouží jako odstrašující příklad toho, jak by lidská společnost vypadat neměla. A přesto vám při jejím čtení budou pomalu vstávat chloupky na zátylku, neboť analogií v ní naleznete bezpočet. A to jsme odhlédnuti od konspiračních teorií, podle nichž se v současnosti nacházíme až děsivě blízko světu knihy.
Jerome David Salinger - Kdo chytá v žitě
Osobitá Salingerova výpověď skrze postavu dospívajícího Holdena Caulfielda, který kritizuje přetvářku a povrchnost světa kolem sebe – včetně vzdělávacího systému, jenž podle něj naplňuje hlavy studentů cizími myšlenkami, místo aby je inspiroval k tvorbě vlastních, nebo z nich dělal lepší lidi. Bez debat jde o inspirativní čtení, ne vždy však jen v dobrém smyslu slova – kniha, respektive rozpolcenost hlavního hrdiny, prý inspirovala Marka Chapmana, vraha Johna Lennona, k jeho hrůznému činu.
Bel Kaufmanová - Nahoru po schodišti dolů
V pseudodokumentárním románu Bel Kaufmanové se můžete seznámit se školským systémem z pohledu opačné strany barikády. Zajímavou formou dopisů, citátů z úloh či rozhovorů v něm čtenářům předkládá situace od vážných po komické, v nichž upřímně, ale místy i s notnou dávkou sarkasmu, popisuje byrokratický a mechanický systém vyučovacího procesu.
Bohatý táta, chudý táta
Jedna z nejúspěšnějších motivačních knih na téma finanční gramotnost je napsána dvojicí Robert Kiyosaki a Sharon Lechterovou. Autoři v několika kapitolách probírají témata jako daně, korporace, aktiva a pasiva, čtenářsky přitažlivou formou. Hlavní myšlenky knihy pak jsou „Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne.“ a „Bohatí nepracují pro peníze, nechají peníze, aby pracovaly pro ně.“ Kniha vám kromě tipů o investování a další manipulaci s penězi dokonce předloží pár triků, jak legální formou snížit svoje daně. A to se vyplatí.
Steve Jobs – životopis od Waltera Isaacsona
Nelze popírat, že byl Steve Jobs jednou z nejvýznamnějších osobností druhé poloviny dvacátého století. Zakladatel veleúspěšné firmy Apple či Pixaru, původně drobného animátorského studia, z něhož se postupem častu stala filmové studio, jež za 7,4 miliardy dolarů koupilo studio Walta Disneyho, žil velice zajímavým a inspirativním životem. Jo, a taky se vykašlal na studia vysoké školy.
Doporučte i vy ostatním knihu, která podle vás stojí rozhodně za to!
Text: Josef Horký