5 jídel, jakými živit studentský mozek během zkouškového!

5 jídel, jakými živit studentský mozek během zkouškového!

Zkouškové se nám pomalu chýlí ke konci, ale pokud patříte k tradičním studentům, kteří si ty nejtěžší zkoušky nechávají na poslední chvíli, budete určitě potřebovat povzbudit. Obzvlášť tu část těla, která zkouškovým obdobím nejvíce trpí, tedy mozek. Ten navíc jistě využijete i v dalším semestru, případně u státnic, proto byste mu měli věnovat dostatečnou péči a hlavně výživu. Ta je kromě spánku a čerstvého vzduchu základním kamenem správné funkce té ošklivé věci, co máme v lebce. Studenta vám přináší 5 tipů jak nezakrnět.

1. Voda, ne vodka

Každé tělo obsahuje zhruba sedmdesát procent vody. A obsahovat ji musí, protože veškeré naše orgány fungují na bázi metabolismu vody. Mezi orgány, které spotřebují nejvíc energie a tudíž i vody, patří právě mozek a jeho šedá kůra mozková, kde se odehrávají naše myšlenkové souboje s učením. Denně bychom měli vypít 2,5 litrů vody. Množství se zdá být enormní, ale při troše snahy to člověk zvládne… Akorát neseďte moc daleko od toalety. Počítejte s tím, že ji během dne navštívíte mnohokrát.

2. Čočka, cizrna, hrách a fazole

Také máte občas abstinenční příznaky, když zjistíte uprostřed jednoho z těch „učících se dní“, že jste se mylně domnívali, že v kuchyni máte ještě poslední čokoládovou tyčinku? A ona tam není? To je to nejhorší, co můžete zjistit během zkouškového (tedy kromě vyhazovu ze školy po neúspěšném posledním termínu). Chuť na sladké ale hlavně značí to, že jsou vaše nervy (kterých je v mozku celý chuchvalec) značně unavené a pocuchané a potřebovaly by trochu uklidnit. Než po čokoládové tyčince nebo buchtě, ve kterých jsou cukry v rafinované podobě a stejně rychle jako se do vašich nervových buněk dostanou, tak také zmizí, sáhněte radši po ovesných vločkách, bramborech, těstovinách nebo luštěninách. Sice pak nevydržíte doma bez otevřeného okna, komplexní sacharidy se ale z jídla do těla budou uvolňovat po menších dávkách. Cukřík tak budete čerpat pomalu, ale jistě a po delší dobu.

Foto: Studenta

3. Vejce, ořechy a hovězí

Nadpis tohoto odstavce rozhodně není receptem! Vejce a hovězí by možná dohromady šly, ale ty ořechy do toho… Nicméně všechny tyto potraviny mají společnou jednu věc, a sice obsah vitamínu B, který je pro mozek tím, čím byla pro Marušku sůl. Jeho hlavní úloha spočívá v uvolňování energie z výše zmíněných sacharidů a rovněž ve zpracování nezbytných mastných kyselin, které naopak zmíníme později. Díky Vitamínu B se mozek bude cítit jako v bavlnce a bude si snáze pamatovat veškeré to otravné učivo z otravných učebnic.

4. Litry rybího tuku

Popravdě řečeno, nemáme nejmenší tušení, kde by se v dnešní době daly sehnat litry rybího tuku. Ale tabletky s koncentrovanými prospěšnými látkami z rybího těla se dají najít v každé lékárně a jejich požívání je zajisté příjemnější než si s sebou celý den nosit bandasku s rybím tukem. Co ale taková nechuťárna vůbec může ukrývat za nezbytné prvky? Jsou to především omega-3-mastné kyseliny, které jsou pro správné fungování nervových buněk životně důležité. Ryby bychom měli do jídelníčku zařadit nejméně dvakrát týdně, a to ne v podobě rybích prstů, kde je rybího masa často sotva třicet procent. Nejlepší je koupit celou rybu (klidně i mraženou) nebo rybí filé bez přidané vody.

5. Zeleninka a ovůcko

Jednoznačné klišé. Pořád dokola někdo někde omílá, jak je důležité jíst čerstvou zeleninu a ovoce. I my to musíme zopakovat, jelikož právě čerstvé zeleninové a ovocné plody obsahují vitamíny a antioxidanty, které vychytávají volné radikály útočící na vaše soustředěné mozkové buňky. Zeleniny a ovoce bychom měli za den sníst tak půl kila, při čemž zelenina by měla z tohoto množství tvořit víc než polovinu. Nejsou to těžké počty. Jednoduše si představte, že denně musíte sníst tři rajčata a dvě jablka. Nebo tři malé okurky a dvě hrušky. Nebo tři papriky a dvě mandarinky.

Eva Samšuková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější