V měsících „M“: Sbírejte info
Je jasné, že všechny školy a obory nemusí požadovat stejná kritéria pro přijetí. Někde vyžadují OSPčka, jinde hrůzná TSPčka, někam se vám otevřou dveře po zdolání Národních srovnávacích zkoušek a jinde zase můžete narazit na oborovky, talentovky nebo vlastní přijímačky, které si škola dělá sama. Informujte se, co čeká právě vás a jak se na to můžete připravit.
V týdnech „T“: Zmákněte přípravu
Máte v tom guláš? Nebuďte sami! Existuje několik přípravných knížek a prezenčních nebo internetových kurzů, kde se vám budou věnovat přímo absolventi daných škol, se kterými rozeberete nejrůznější typy příkladů, jaké v testech můžete objevit. Zkuste např. www.aleph.cz, www.sokrates.cz nebo www.tutor.cz. Kurzy nebo knížky nejsou levnou záležitostí, ale v tomhle případě jde o dobrou investici. Atmošku opravdové zkoušky pak můžete zažít na přijímačkách nanečisto.
Zapátrejte taky na webu vybraných škol a objevte testy z minulých let nebo pokecejte ve fóru se studenty. Pak už se vrhněte na samotnou přípravu. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že mít systém a dobrý rozvrh se vyplácí.
V den „D“: Pravou nohou z postele
Podle výzkumů se na výsledcích podílí hlavně spánek, jídlo a celkový klid. Takže večer před zkouškami běžte brzo spát a ráno si dopřejte bohatou snídani a čas na přepravu z bodu A do bodu B. Doma nezapomeňte občanku, pozvánku k přijímačkám, malé občerstvení a hodinky. Obzvlášť poslední dvě věci vám na horké židli můžou přijít vhod, protože při testu nemůžete použít mobil, avšak na hodinkách hlídat čas klidně můžete. Okamžité osvěžení v podobě nealko pití bodne zvlášť ve stresu a ve vedrech.
V minutě „M“: Zchlaďte hlavu
Ať už do rukou dostanete sebehorší test, zachovejte klid. Na akademické půdě se ví, že studovat může i ten, kdo zrovna neoplývá analytickým, kritickým nebo prostorovým myšlením. Hraje se na to, kdo projde přes síto. A abyste uspěli, řešte úlohy postupně, od jednodušších po složité a s nadhledem. Občas se vyplatí trochu zariskovat, než se držet při zemi a strachem označit pouhých pár odpovědí. „I když jsem se nestihla naučit všechno, tak jsem se z toho nehroutila a v duchu jsem byla smířená s tím, že se tam taky nemusím dostat,“ popsala studentka Bětka. „Byly jsme nervózní, ale pak jsme si řekly, že nás přinejhorším nepřijmou, a nervozita byla pryč,“ shodly se s ročním odstupem studentky Zuzka a Mája. Sečteno a podtrženo, štěstí přeje odvážným, avšak na opisování nebo jiné podvádění moc nespoléhejte – nemuselo by se vyplatit.
Na závěr si svůj výtvor jen letmo zkontrolujte, abyste nenadělali víc chyb než užitku. Test odevzdejte se ctí – přece jen jste odvedli pořádnou práci! – a běžte slavit. V případě úspěchu vás čeká vybojované studium, v případě fiaska zůstanou alespoň nějaké vědomosti, černá centropenka s logem p(r)odělaných testů a zkušenosti, díky kterým to příště už vyjde.
Více tipů a ukázkových situací na www.youtube.com/user/jhalama?feature=watch.
Kateřina Korčáková