10 věcí, které nedělat při psaní resumé k životopisu

10 věcí, které nedělat při psaní resumé k životopisu

Psaní resumé nebo CV znamená pro každého uchazeče o prácí něco jiného. Přístup k tomuto způsobu sebeprezentace ovlivňuje spousta faktorů. Zájemci o žádné pracovní místo, kde je resumé vyžadováno, by si však měli uvědomit, že to nemusí být něco, co se dá odbýt, protože to stejně nic neovlivní, nýbrž se může jednat o rozhodující věc, jenž z vás může udělat vítězného kandidáta/ku. Zde je proto 10 věcí, které by jste při psaní resumé dělat neměli:

1. Lhaní

Základ každého podobného dokumentu. Je však faktem, že mnoho lidí si svá resumé vylepšuje. Lhaní však patří mezi největší chyby, které můžete udělat, každá nepravda se může později odhalit a s velkou pravděpodobností se tak také stane. Je rozhodně lepší mít ve svém profesním životopise méně informací, které jsou však pravdivé, než jej naplnit výmysly, na které může přijít.

2. Nereálné cíle

Asi každý se chce ve firemním žebříčku vyšplhat co nejvýše, pobírat co nejlepší plat a dohlížet na fungování podniku zpoza mahagonového stolu své obří kanceláře. Takto velké plány na resumé ale nevypadají příliš dobře, troška skromnosti neuškodí.

3. (Ne)úspěchy

Je samozřejmě krásné, že jste byli v posledním ročníku střední školy pokladníkem třídy. Ale je to fakt, o kterém si opravdu myslíte, že vám pomůže k získání zaměstnání? Není dobré vkládat do resumé věci, které nemají s vaší vysněnou pracovní pozicí příliš společného. Akademické úspěchy? Rozhodně ano.
Foto: Studenta

4. Předchozí platy

Je několik důvodů, proč tuto položku vynechat. Jako ten nejočividnější se nabízí ten, že váš budoucí zaměstnavatel se může držet stejné platové hladiny, vaším cílem by přitom mělo být vydělat více. Byla by škoda, kdyby jste byli ohodnocování podle vašeho předchozího zaměstnání a ne vašeho skutečného přínosu.

5. Příliš osobní informace

Počet dětí, životní motto, značka auta ani oblíbený sport nejsou položkami, které byste měli uvádět a to z důvodů, které by vás možná ani nenapadly. Co když se člověku, který bude vaše resumé číst a hodnotit, vámi zbožňovaný tenis naprosto nelíbí a vaše krédo do života mu vždy připadalo nesmyslné? Nevytvářejte možnost předsudků kvůli zbytečnostem.

6. Věk

Zaměstnavatel by se vás na něj ptát neměl. Měly by za vás mluvit vaše schopnosti a ne datum narození. Proto jim nedávejte tuto informaci předem.
Foto: Studenta

7. Poskytování referencí

Nepřikládejte reference, ani nepište "v případě zájmu přiložím", byť z vlastní zkušenosti vím, že to doporučují někdy i učitelé na středních školách. Pokud je bude tazatel potřebovat, tak si o ně řekne. Říkat, že v případě zájmu reference přiložíte je jako říkat, že začnete pracovat, pokud budete přijati. Prostě se to předpokládá.

8. Psaní v 1. nebo ve 3. osobě

Mnoho lidí to nedělá, ale přesto to může někoho napadnout. Psaní o sobě ve 3. osobě může vypadat namyšleně a drze. Psaní v 1. sice ne, ale když někomu předáváte své resumé, tak nějak už se předpokládá, že je o vás.

9.  Kontakty na stávající pozici

Pokud tuto položku uvedete, může se stát, že zrovna, když budete ve své nynější práci, zavolá vám váš nový potencionální zaměstnavatel. Jediné číslo, které byste měli uvádět, je číslo vašeho mobilu. Nic víc.

10. Neprofesionální emailová adresa

Spoustu let jistě nevadilo, že vaše emailová adresa byla gandalf51@seznam.cz. Ale při vašem pracovním pohovoru by to mohlo způsobit více než pobavený úsměv. Ideální adresa je ta, která obsahuje vaše úplné jméno a nic víc. Pokud takovou nemáte, určitě si ji založte i kdyby měla být používána pouze pro tyto účely.

Text: Libor Macháček

Foto: pixabay.com

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější