Pokud se v časáku dostaneš ke komentářům, dojde ti zároveň, že naše redakce není úplně vánočně laděná a většina z nás stojí spíš na Grinchově straně. Není se proto čemu divit, že jsme se Vánocům chtěli vyhnout. Tipy a triky na to, jak přežít apokalypsu (a následnou postapokalypsu) se ti navíc budu hodit kdykoliv - při blackoutu, přírodních katastrofách i nákaze zombie virem. Základní předpoklad přežití jsou konzervy ve skříni, fyzička, palebná síla a selský rozum. Máš? Výborně, můžeme dál.
Poslední letošní vydání najdeš od středy 11. prosince nejen na vysokých školách po celém Česku, ale i v našich partnerských kavárnách nebo při cestování vlakem Leo Express a RegioJet.
A co dalšího tě v něm kromě (post)apo témat čeká?
Rozhovor s Lenkou Klicperovou a Markétou Kutilovou
Válečné reportérky jezdí pro příběhy na místa, odkud ostatní lidé utíkají. Už od roku 2014 spolu pokrývají válku v Sýrii. Přestože přiznávají, že je cesty na frontovou linii nesmazatelně poznamenaly, ze svého údělu si mezi sebou dělají spíš srandu. Nebo je cynismus nakonec jediná možnost, jak se ubránit totálnímu zhroucení?
Být eko neznamená žít ve stanu a pít vodu z louže
O ekologii se dneska mluví fakt hodně, často v dost negativním spojení. Lidi, kteří se pro planetu snaží něco dělat, jsou v očích druhých ekofašisti, kteří by slušným lidem nejraději zakázali úplně všechno (podobně jako Evropská unie). Nejspíš ještě bude nějakou dobu trvat, než i u nás začneme vnímat klimatickou změnu jako výzvu a příležitost pro inovace nebo nový byznys. V tomhle čísle jsme si vybrali tři projekty, které zůstaly nohama na zemi, podnikají a přesto pomáhají.
Reportáž ze světa, do kterého se nikomu z vás nechce
Pro většinu z nás je místem posledního odpočinku našich odpadků popelnice za domem. Co se děje dál, nemáme ani tušení. Naše redaktorka Majda a fotograf Honza se předvánočně vypravili do pražské třídírny odpadů, aby zjistili, jak taková poslední cesta vyhozených věcí vypadá. Zjistili, že ne každý plast, který vytřídíme, se opravdu zrecykluje,
že obsah našich popelnic se mění podle ročních období a poptali se i na bizáry, které už pracovníci provozu mezi odpadky našli.
A to rozhodně není všechno. Dozvíš se taky:
- že na drahé bydlení v centrech velkých měst si nemusíme jenom stěžovat, protože spoustu toho můžeme ovlivnit i sami
- v rozhovoru s režisérem Filipem Štočkem si přečteš, proč lidé na ulici rozhodně nejsou dobrovolně a o čem přesně je jeho nový seriál na Streamu Bez domova
- kdo je sakra Daria?!
Nalákali jsme tě? Tak zaskoč do školy, kavárny nebo do vlaku a vezmi si svůj výtisk - buď z ruky do ruky od našich kamelotů a kamelotek s černými kšiltovkami, nebo z našich studentích stojanů ve školách a v kavárnách. Najdeš nás tady všude.
A taky nám dej vědět, jak se číslo líbí nebo jakým tématům bychom se měli věnovat v tom dalším. Mail je redakce@studenta.cz.